25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Uzaylı düğün konvoyu mu? Hayır! Elon Musk’un Yeni Projesi!

Kafanızı bir kaldırdınız ve gökyüzünde sıra sıra parlak ışıklar muntazam bir ritimle gökyüzünde kayıyor, ne düşünürdünüz? Nadir gerçekleşen bir doğa olayı ya da insanların arka arkaya roketlere binip gittiğini düşünebilirsiniz. Ancak bu ışıklar Elon Musk ‘ın yeni bir projesi. Her biri bir uydu ve dünyanın etrafına ağ örmek için görev yerlerine gidiyorlar.

Elon Musk, STARLINK projesi kapsamında uzaya (Dünya’nın yörüngesine) belirli aralıklarla uydu göndererek insanlara hızlı internet sağlamayı ve Mars’ta yaşam vizyonu için kolay iletişim sağlamayı hedefliyor. Starlink’in kendine ait İnternet sitesine göre Starlink çevrimiçi oyun, görüntülü aramalar ve bunlardan daha fazlasını da destekleyen geniş bant İnternet sunmak için Dünya’nın alçak yörüngesini kullanan ilk uydu takımyıldızıdır.

Günümüz İnternet hizmetlerinin çoğu, gezegenin yörüngesinde otuz beş bin yedi yüz seksen altı kilometrede dönen tek coğrafi sabit uydulardan gelir. Bu durumda kullanıcı ile uydu arasındaki gidiş – dönüş veri süresi yüksektir ve bu da akış, çevrimiçi oyun, görüntülü aramalar veya diğer yüksek veri hızlı etkinlikleri desteklemeyi neredeyse imkânsız hâle getirir. Oysa Starlink, gezegenin yörüngesinde Dünya’ya çok daha yakın, yaklaşık beş yüz elli kilometre uzaklıkta dönen ve tüm dünyayı kaplayan binlerce uzaydan oluşan bir takımyıldızıdır. Starlink uyduları düşük yörüngede olduğundan, gecikme önemli ölçüde daha düşüktür.

Eğer gökyüzünde şöyle bir manzarayla karşılaşırsanız Starlink’in fırlatılma anına denk gelmişsiniz demektir!

Gökyüzünde Starlink

Ancak Spacex’in yaptığı açıklamaya göre bundan sonra Starlink uyduları görünmez bir şekilde fırlatılacak. Bunu uyduların çalışma irtifalarına uçma şeklini değiştirerek yapıyorlar ve bu değişiklik için de kullandıkları yazılımda değişiklikler yapacaklar.
Peki astrogözlemciler bu konuda ne hissedecek?
Dünyadaki ışık kirliliği sebebiyle astrogözlemciler gökyüzünü gözlemlerken zorluk yaşıyor. Bir de Starlink’in yayacağı ışıklar gökyüzü gözlemini daha da zor hâle getirebilir. Spacex’in yaptığı açıklamaya göre güneş ışığının uzay aracının en parlak kısımlarına çarpmasını engellemek için uyduya açılabilir bir vizör ekleyerek bu sorunu çözecekler.

Kaynakça – 1

Kaynakça – 2

Kaynakça – 3

Hazırlayan: Semanur Doğru

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar