25 Haziran 2024, Salı
spot_img

3D Modelleme Nedir?

Günümüzde birçok mesleğin çıkmasında büyük pay sahibi olan bu alan nedir? Neler yapar?

Teknoloji ilerledikçe bilgisayarlarda yaptığımız konuların çeşidi artmaktadır. Bu konulardan bir tanesi ise 3D Modellemedir. 3D modelleme hızla gelişen teknolojiyle beraber artık her iş grubunun vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Gelin birlikte 3D modellemeyi daha yakından tanıyalım.

3D Modelleme Nedir ?

3 boyutlu modelleme, 3 boyutlu bir nesnenin veya şeklin matematiksel bir temsilini oluşturmak için yazılım kullanma sürecidir. Oluşturulan nesneye bir 3D model denir ve bu 3 boyutlu modeller çeşitli endüstrilerde kullanılır.

Film, televizyon, video oyunları, mimari, inşaat, ürün geliştirme, bilim ve tıp sektörlerinde grafik tasarımları görselleştirmek, simüle etmek ve işlemek için 3D modeller kullanılır. Fantastik ve yaratıcı yaratıklar ve yapılarla dolu filmlerde, animasyonlarda ve video oyunlarında 3D modellemenin sonuçlarını görebilirsiniz.

3D Modelleme Nasıl Kullanılır ?

3D modelleme, mühendislik, mimari, eğlence, film, özel efektler, oyun geliştirme ve ticari reklamcılık dahil olmak üzere çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

3D teknolojisinin popüler bir örneği, büyük hareketli görüntülerde kullanılmasıdır. James Cameron’ın 2009 yapımı Avatar filmindeki manzarayı bir düşünün. Film, filmin gezegeni Pandora’yı yaratmak için birçok 3D modelleme kavramını kullandığında, 3D endüstrisinin dönüştürülmesine yardımcı oldu.

3D Modelleme Yazılımları

1 – AutoCAD : AutoCAD, popüler olmadan çok önce 3D yapıyordu. Bu profesyonel ticari yazılım 1982’de piyasaya sürüldü ve birçok tasarımcı tarafından altın standart olarak kabul edildi. Genel anlamda mimarlık sektöründe kullanılıyor. Windows ve macOS işletim sistemleri için kullanılabilir.

2 – Autodesk : Maya yazılımı, genişletilebilir bir üretim platformunda 3D modelleme, animasyon, simülasyon ve görüntüleme araçları sunar. Daha çok mimari alanda kullanılır.

3 – ZBrush : Pixologic’ten ZBrush, kil şekillendirme tekniklerini profesyonel düzeydeki yazılımına dahil eder. ZBrush çalışmaları aynı zamanda dijital heykeltraşçılık olarak da geçer.

4 – SketchUp : 3D modelleme konusunda biraz deneyimi olan tasarımcılar için bir 3D programdır. Mimari yapılarda uzmanlaşmıştır ve sıklıkla mimari, iç tasarım, şehir planlaması, mühendislik ve inşaat görselleştirmek için kullanılır. Windows ve macOS işletim sistemleri için kullanılabilir.

5 – Blender : Blender, animasyon filmler, görsel efektler, sanat, etkileşimli uygulamalar ve video oyunları oluşturmaya uygun ücretsiz açık kaynaklı 3D modelleme yazılımıdır. Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde çalışır.

Modelleme Uygulamaları

Hazırlayan: Batuhan Çoban

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar