21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

İnternet İçin Bir Sonraki Bölüm: Metaverse

Metaverse terimini duyduysanız ve tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız, bazı cevaplar bu yazımızda sizleri bekliyor.

Metaverse Nedir?

Metaverse internette paralel bir sanal evren olarak düşünülebilir. Metaverse, Meta ve Universe olmak üzere iki farklı kelimenin bir araya gelmesiyle oluşan bir terimdir. Temelde dijital nesnelerin ve nesnelerin dijital insanları temsil ettiği dijital bir alandır. Sosyal medya, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR), çevrimiçi oyun ve kripto para birimleri dahil olmak üzere çeşitli teknolojilerin özelliklerini birleştirmek için varsayımsal bir kavramdır. Ve insanların sanal olarak birbirleriyle etkileşim kurmasını sağlar.
“Metaverse” terimi, Yazar Neal Stephenson’a aittir. 1992 bilim kurgu romanı “Snow Crash”te insanları farklı sanal gerçeklik ortamlarında buluşan avatarlar olarak görselleştiren oydu.

Metaverse Yeni Bir Kavram Mı?

Bir bakıma Metaverse, Minecraft, Fortnite ve Roblox dahil olmak üzere birçok çevrimiçi oyun platformunda zaten var. Bir grup insan sanal bir dünyada bir araya gelip etkileşime girdiğinden, Microsoft Teams veya Zoom gibi uygulamalar bile bir Metaverse biçimi olarak adlandırılabilir. Ancak Metaverse, sanal gezilerden konserlere ve konferanslara kadar insanları bir araya getirmek için daha geniş bir dijital alan temsili konseptidir.
Facebook ve Microsoft, terim ve konsepti yeniden markalaştırdığı için şu anda onlar için Metaverse sıcak bir konu haline geliyor. Bu en popüler iki kuruluş, Metaverse kavramını sonuna kadar kullanmaya odaklanıyor.

Metaverse Ne İçin Kullanılır?

Metaverse insanları bir araya getirmek için sanal bir dünya yaratmak için kullanılır. İçeriği görüntülemek yerine, kullanıcılar aslında bu sanal dünyaya girecekler. Gelecekteki toplantılar meta veri deposuna geçebilir. Bill Gates, çoğu sanal toplantının büyük olasılıkla 3 yıl içinde meta veriye taşınacağını ve çalışanların VR kulaklıkları ve avatarları kullanarak etkileşime gireceğini söyledi.

Metaverse’de Neler Yapılabilir?

Metaverse, dünyanın dört bir yanındaki insanları bir araya getiren sanal bir dünya yaratmada oyunun kurallarını değiştirecek şekilde lanse ediliyor. Sanal konserler, sanal geziler, alışveriş, boş zaman etkinlikleri ve çok daha fazlası gibi şeyler için kullanılabilir. Metaverse kapsamı belirli bir eylemle sınırlı değildir.

What is Metaverse? How does it work?

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar