21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Yara Bandını Kim İcat Etti?

Basit yaralanmalarda sıklıkla kullandığımız yara bandının kim tarafından, ne zaman ve nasıl icat edildiğini bu yazımızda sizler için derledik.

Hepimiz çocukluk döneminden geçtik. Körebeden istopa, seksekten saklambaca, yedi kiremitten yakan topa çok çeşitli oyunlarla arkadaşlarımızla birlikte büyüdük, güldük, eğlendik. Fakat bu oyunları oynarken eğlenmenin bedelini ufak kazalarla ödediğimiz zamanlar olmuştur. Bazen yere düşerek ya da bir yerlere çarparak kollarımızda ya da bacaklarımızda ufak sıyrıkların oluşmasına yol açıp küçük kazalar yaşardık. Neyse ki yara bandı, bu tarz durumlarda imdadımıza yetişen kurtarıcımızdı. Sadece çocukluk dönemimiz için değil, büyüdükten sonra da ufak kesikler veya sıyrıklarda yara bandını kullanmaya devam ediyoruz. Peki yara bandını kim icat etti biliyor musunuz?

ABD’de ameliyatlar için gazlı bez ve pansuman malzemesi üreten bir şirkette çalışan ‘‘Earle Dickson’’ 1920’li yılların başında yara bandını icat etti.

Yara Bandı Nasıl İcat Edildi?

Dickson’un eşi Josephine, yemek yaparken devamlı elini yakıyor ya da kesiyordu. O zamanlar henüz yara bandı icat edilmediği için bu tarz ufak yaralanmalarda bir parça gazlı bez ve o gazlı bezi yerinde tutabilmek için yapışkan kumaş sargı kullanılıyordu. Fakat her yaralanmada bu iki malzemenin de yaranın boyutuna göre kesilmesi zahmetli bir işti. Özellikle kumaş sargının tek başına ele sarılması zordu. Bu durum da sargının sık sık düşmesine neden olabiliyordu.

Earle Dickson bu duruma bir çözüm üretmek için öncelikle steril bir gazlı bezi katlayıp cerrahi bir bant şeridinin ortasına yerleştirdi. Artık Dickson’un eşi Josephine şanslıydı çünkü ihtiyaç duyduğu zamanlarda bu şeritten istediği kadar kesip kullanabilecekti. Dickson bu tasarımını ticari olarak satışa sunabilmek için çalıştığı şirketi ikna etmeyi başardı ve şirket bir süre sonra ‘‘Band Air’’ marka adıyla el yapımı yara bandı üretmeye başladı. Dickson yaptığı bu yara bandı tasarımının zamanla şirketin en bilinen ürünü haline gelmesi sayesinde çalıştığı şirketin başkan yardımcılığına kadar yükselme fırsatı buldu.

Yara Bandının Çalışma Prensibi

Mikroorganizmaların, suyun ve kirin yaranın içine girmesine ve enfeksiyona neden olmasını engelleyen yara bantları, üzerindeki hava delikleri sayesinde oksijeni yaraya ulaştırır. Bunun sonucunda vücuttaki kesik ve sıyrıklar da kendi kendine iyileşmiş olur.

Kaynak

Kapak Görseli Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar