21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Aritmofobi Nedir?

Kelimenin sonunda “fobi” eki geçtiğine göre bunun bir tür korku çeşidi olabileceğini direkt olarak tahmin edebilmeniz mümkün. Bu korkulardan ilk akla gelen yılan, örümcek veya fare olabilir. Ancak değil, bahsedilenlerden biraz farklı, sizce ne olabilir?

“Aritmofobi” ya da “numerofobi” olarak bilinen anksiyete bozukluğu, sayılardan aşırı derecede korkmak anlamına gelir. Kulağa tuhaf geliyor olabilir ancak buna sahip insanlar, yalnızca belirli sayılardan hatta tüm sayılardan korkabilirler. Bu korku, onların matematik yapma becerisine müdahale edebilir, faturaları ödemede veya bir bütçeyi yönetmede sorun yaşayabilirler. Ayrıca sınırlı mesleki imkanları olabilir. Matematikte başarısız olduğu için zorbalığa uğramak gibi sayılarla ilgili olumsuz deneyimleriniz varsa, aritmofobi geliştirme olasılığınız yüksektir.

Bazen belirli bir sayıdan korkmak, dini bir inanca veya hurafe ile bağlantılıdır. İnsanların korktuğu bazı rakamlar:

• 4: Dört sayısı; Japonya, Çin ve Vietnam’da şanssız bir sayı olarak kabul edilir. “Ölüm” için eşsesli bir sözcüktür. Bazı Asya ülkelerinde asansörlerde, otel oda numaralarında ve hatta ürün seri numaralarında dört rakamı eksiktir.

• 13: On üç sayısı hakkında bir batıl inanç, Hristiyanlık veya diğer kültürlerle bağlantılı olduğu söylenir. Örneğin Hristiyan geleneğinde İsa’ya ihanet eden Judas, Son Akşam Yemeği’nin 13. konuğuydu. Bu yüzden, insanlar özellikle 13’üncü Cuma gününü şanssız bir gün olarak görebilirler.

• 666: Altı yüz altmış altı sayısı korkusu Batı kültürlerinde de yaygındır. Revelation in the Bible kitabı, 666’yı “canavar sayısı” olarak listeler. Birçok korku ya da kıyamet günü filmi, sayıyı kötülüğün ya da dünyanın sonunun bir işareti olarak olay örgülerine dahil eder.

Aritmofobi’nin Resmi Bir Teşhisi Yoktur.

Aritmofobi, Amerikan Psikiyatri Birliğinin Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı’nda (DSM-5) listelenen bir tanı değildir. Ancak birçok insan bunu belirli bir fobi olarak görür. Diğer belirli fobilerde olduğu gibi, sayılardan korkan insanlar genellikle korkunun mantıksız olduğunu bilirler. Yine de insanlar aritmofobi semptomlarını kontrol etmek veya yönetmek için mücadele edebilirler.

Aritmofobiye Ne Sebep Olur?

Çoğu zaman, aritmofobinin net bir nedeni yoktur. Aritmofobinin oluşmasına katkıda bulunabilecek faktörler şunları içerir:

• Genetik, kaygı bozukluğu olan bir ebeveyniniz veya başka bir aile üyesi,

• Yaygın anksiyete bozukluğu (GAD) gibi diğer akıl sağlığı tanıları,

• Matematik dersinde başarılı olmadığı için azarlanma veya zorbalık gibi sayılarla ilgili geçmiş olumsuz deneyimler veya travmalar.

Aritmofobi Nasıl Teşhis Edilir?

Sağlık uzmanınız, sayı korkunuz olup olmadığını belirlemek için size sorular sorabilir:

• Altı ay veya daha uzun süren endişe veya korku.

• Rakamlar hakkında düşünmekten veya bakmaktan aşırı kaçınma.

• Rakamları içeren bir görevin düşüncesinde ani korku veya sıkıntı.

• Sayıların gerçek tehdidine kıyasla aşırı panik.

• Günlük rutininizi veya işleyişinizi bozan belirtiler.

Aritmofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Aritmofobi tedavisi çeşitli yaklaşımları içerebilir:

• Maruz kalma tedavisi genellikle ilk tedavidir. Bu tedaviyi uygulayan çoğu kişi semptomlarının azaldığını fark eder. Maruz kalma terapisi, belirli bir korku ile kademeli olarak etkileşime girmeyi içerir. Hastalar, sayıların olduğu görevler yapmayı hayal ederler ve sonunda bu görevleri gerçek hayatta yapabilmeye kadar ilerlerler.

• Bilişsel davranışçı terapi (CBT), bir terapistle konuşmayı içerir. Hangi düşüncelerin yararsız veya doğru olmadığını belirlemeyi öğrenirler. TCMB, beynin rasyonel düşünceleri düşünmek için beyni yeniden eğitmeyi öğretir.

• Hipnoterapi, odaklanmış konsantrasyon ve rehberli gevşemeyi içerir. Bir sağlayıcı, zihinlerini, çevrelerinden geçici olarak habersiz oldukları yoğun bir konsantrasyon durumuna yönlendirir. Bu durumdayken, önerilere veya tedavilere daha iyi yanıt verirler. Hipnoterapi, fobi tedavisinin başarısını artırabilir.

• İlaçlar yararlı olabilir. Çeşitli anti-anksiyete veya antidepresan ilaçlar, anksiyete veya depresyon semptomlarını azaltabilir. Ancak ilaçlar aritmofobi için bir tedavi değildir.

Öneri

Eğer siz de kendinizde veya çevrenizde bahsedilen aritmofobi anksiyete semptomlarına rastlarsanız tedavi seçenekleri hakkında bir sağlık uzmanıyla konuşmanız önerilir.

Kaynak

Kapak

Hazırlayan: İrem Gökler

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar