30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Yanlış Karar Verme Fobisi: Decidophobia

Siz de bir karar vermeden önce yanlış bir şey yapma korkusu yaşıyor musunuz?

İşimiz, hayatımız ve geleceğimiz verdiğimiz kararların birer sonucudur. Önemli bir karar verirken ise en büyük düşmanımız korkudur. Hayatımızı kolaylaştırabilmek ve daha doğru kararlar alabilmek için öncelikle yanlış kararlar verme korkusunu aşmamız gerekiyor.

Hepimiz bir karar alırken çok endişeli oluyor ve doğru olanı yapamamaktan korkuyoruz. Bu durumda bizi hayatımızı değiştirecek önemli kararları almaktan alıkoyuyor.
Bütün bu korkulara rağmen, şunu bilmelisiniz ki eğer karar veremezseniz hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Gelişemez ve etrafınızdaki dünyayı da geliştiremezsiniz. Hayatınızda ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilmek için doğru kararlar almayı öğrenmelisiniz.

Yanlış Kararlar Verme Korkusunun İsmi Nedir?

Yanlış karar verme korkusunun da özel bir ismi var: decidophobia. Decidophobia yani yanlış karar verme fobisi, genellikle önemli bir karar alınması gerektiğinde ortaya çıkarı. Karar vermesi gereken kişi yüksek düzeyde bir kafa karışıklığı hisseder ve muhtemelen bu karar verme süresinde başka insanların fikirlerini çok fazla önemser. Bunun sonucunda da hayatının kontrolünü eline almakta zorlanır. Özgüven eksikliği gibi problemler kişilerin karar verme konusunda daha çok zorlanmasına neden olabilirler.

Yanlış kararlar verme korkusunun üstesinden nasıl gelinebilir?

Bu sorunun üstesinden gelebilmek için uygulayabileceğiniz 6 yöntem var.

– Çok fazla karar verin! Bir işte ustalaşmak için en önemli nokta pratik yapmaktır. Bu kural doğru kararlar verebilme alışkanlığı kazanmakta da oldukça önemli. Gün içinde daha fazla karar vermeye çalışarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

– Karar verme sürecinizi küçük kararlarla başlatın! Karar verme korkusunu aşmanın en iyi yöntemlerinden biri de yola küçük kararlar vererek başlamak. Bu küçük kararlar da gelişmenize ve karar verme konusunda ustalaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca aldığınız kararların sonuçlarını görerek daha büyük bir çerçeveden bakmayı da öğrenebilirsiniz.

– Bir şeyi yapmaya karar verdikten sonra harekete geçin! Önemli bir karar almanın sebebi çoğu zaman bir hedefe ulaşmak istemektir. Bu hedef kariyerinizle, aile hayatınızla veya başka pek çok şeyle ilgili olabilir. Konu her ne olursa olsun, eğer bir karar verdikten sonra harekete geçmezseniz doğru ya da yanlış yaptığınızı asla anlayamazsınız. Sonuç olarak da buradan kendinize bir ders çıkaramaz ve karar verme konusunda gelişme kaydedemezsiniz.

– Alacağınız karar hakkında bilgi edinin! Bir karar verme sürecinde konuyla ilgili ne kadar çok şey bilirseniz kendinize olan güveniniz de o kadar çok artar. Önemli bir karar almadan önce bütün seçenekler hakkında bilgi sahibi olmak bu süreçte kendinize olan güveninizi arttırır ve daha doğru kararlar alabilirsiniz.

– Yanlış kararlar aldığınızda hatalarınızdan öğrenin! Bir karar verirken esnek olun ve kararlarınızın sonuçlarını düşünün. Verdiğiniz bir karardan öğrenebileceğiniz en değerli şey sonraki karar verme sürecinizi etkileyecek derslerdir. Bir karar verip onu uyguladıktan sonra bütün iyi ve kötü yönleriyle bu kararı değerlendirin.

– Doğru kararı vermek için kendinizi motive edin! Doğru bir karar alabilmek için daha fazla öz güvene ve daha az korkuya ihtiyacınız var. Karar vermeden önce kendinizi bir süre sorgulayın. Her seçeneğin artılarını ve eksilerini anlamak için kısa bir analiz yapın. Bir kararı verirseniz ya da vermezseniz olabilecek en kötü seçenekleri düşünün. Ve kendinize şu soruları sorun: “Eğer bu kararı verirsem bana faydaları ne olur? Eğer yanlış bir karar verirsem ne yapmam gerekir?”

Belki farkında değiliz ama hayatımız verdiğimiz bütün kararların sonucunda şekilleniyor. Bu yüzden bu konuda sahip olduğumuz korkuları aşabilmek ve doğru kararlar almayı öğrenebilmek hayatımızda sandığımızdan daha çok farklılık yaratabilir.

Kaynak

Hazırlayan: Esra Akcabağ

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar