25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Prof. Dr. Adnan Erkuş- Duygusal Zekâ ve Çoklu Zekâ Ölçekleriyle Aslında Ne Ölçülüyor?

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji Öğrencileri Topluluğunun Prof. Dr. Adnan Erkuş ile gerçekleştirdikleri “Duygusal Zekâ” ve “Çoklu Zekâ” Ölçekleriyle Aslında Ne Ölçülüyor?” adlı seminerdeki bazı bilgileri sizler için derledik.

Bu seminerde psikolojide duyum-algı ve biliş sürecinden, duygusal ve çoklu zekâların neden ortaya çıkarıldığından ve duygusal zekâ ve çoklu zekânın aslında neyi ölçtüğünden bahsedilmiştir.

Neden Geliştirildiler? Neden Yanlışlar?

Prof. Dr. Adnan Erkuş konuşmasında duygusal zekâ ve çoklu zekânın neden ortaya çıktığından bahsetmiştir. Aynı zamanda duygusal zekâ ve çoklu zekâ ölçeklerinin sorunlu olabileceklerine şu noktalarla değinmiştir.
• Kavramsal açı
• Biyolojik/fizyolojik işleyiş açısı
• Ölçme açısı

Çoklu zekâ kuramındaki zekâ tiplerinin tam olarak zekâ olmadığını ve birbirilerinden kopuk bir yapıda olduğunu belirtmiştir. Bilişsel yapının bir bütün olduğunu, bilişte birlikte işlendiklerini ve zekâ tiplerinin birbirinden ayrı olamayacağını vurgulamıştır.

Psikolojide Ölçülen Değişkenlerin Sınıflandırılması

Prof. Dr. Adnan Erkuş tüm insan özelliklerinin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor olan üç ana kategoride ele alınabileceğini vurgulamıştır. Bu noktada yeterliliklerden ve tipik davranışlardan söz etmiştir.

Bilişsel kategoride zekâ, başarı, yetenekler, hayal kurma ve birisine ilişkin görüşlerimizin bulunduğunu belirtirken, duyuşsal kategoride ise bir eyleme odaklı güdü, tutum, duygu, kişilik ve ilgi bulunduğundan bahsetmiştir. Psikomotor kategorisinde ise doğrudan gözlenebilen beden dilinin bulunduğunu aktarmıştır. Prof. Dr. Adnan Erkuş bu ayrımı yapmanın işleyiş ve inceleme kolaylığı sağladığını söylemiştir.

Duygular ve Zekâ

Prof. Dr. Adnan Erkuş seminerde duyum, algı ve duygu, duygu türleri, öfke kontrolü eğitimi ve duygu kuramlarından bahsetmiştir.

Aynı zamanda düşünce- duygu- davranış zincirine ve beyin katmanlarına değinmiştir. Bu konu hakkında çeşitli örnekler vermiştir. Prof. Dr. Adnan Erkuş konuşmasında zekâdan bahsetmiş ve sonrasında zekâyı farklı yönlerden ele almıştır. Howard Garner’a ait olan çoklu zekâ kuramı hakkında bazı bilgilendirmeler yapmış ve çoklu zekâ ölçeği maddelerinden bazı örnekler paylaşmıştır. Duygusal zekâ ölçeğinin maddelerinden örnekler verip, değişken ve ölçüm uyuşmazlığından bahsetmiştir.

Bu içerik BAİBÜ Psikoloji Topluluğu’nun youtube kanalından faydalanılarak oluşturulmuştur. Prof. Dr. Adnan Erkuş’un konuşmasının tamamına aşağıdaki kaynaktan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar