25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Pooh Patoloji Testi’ne Dair…

”Winnie the Pooh” karakterleri incelendi ve her birinin bir psikolojik eğilime işaret edebileceği gözlemlendi. Gelin bu testin nasıl ortaya çıktığını ve yapılan çıkarımları birlikte inceleyelim!

Testin resmi adresi üzerinden yapılan açıklamaya göre, Profesör Dr. Sarah E. Shea (M.D.), Profesör Dr. Kevin Gordon (M.D) ve meslektaşları ”Winnie the Pooh” karakterlerini incelemiş ve her birinin belli bir psikolojik tanıyla ilişkilendirilebileceği sonucuna varmıştır. Orijinal araştırma Shea, S. E., Gordon, K., Hawkins, A., Kawchuk, J., & Smith., D. tarafından yürütülmüş ve Canadian Medical Association Journal, 163(12)’de yayınlanmıştır.

En sık karşılaşılanlar: Piglet, Tigger ve Tavşan

Sonuçlara bakıldığında en yaygın görülen Piglet’tir. Bunu sırasıyla bay Tavşan ve Tigger izliyor. Aşırı kaygılı yapısı ile Piglet’in anksiyete (kaygı) bozukluğuna sahip olabileceği ileri sürülüyor. İkinci sırada bulunan Tavşan’ın titizliği ve düzensizliğe tahammülsüzlüğü uzmanların aklına OKB olarak geçen obsesif/takıntı durumunu getiriyor. Üçüncü en yaygın görülen karakter olan, sürekli oradan oraya ve konudan konuya atlayan Tigger’ın ise DEHB olarak geçen dikkat eksikliği sendromuna sahip olduğu düşünülüyor.

Pesimist Eşek Eeyore (İyor)

Bütün seri boyunca herkes gülüp eğlenirken ayda yılda bir güldüğünü gördüğümüz; yorgun, sıkkın, bıkkın eşeğimiz İyor hep olaylara kötü tarafından bakardı. İyor’un bu hüznü hepimizi üzerdi. Sanki kendi can arkadaşımız üzülüyor gibi hissederdik. Uzmanlar tam da bu gözlemler ile İyor’a -tabiri doğruysa- “depresyon” teşhisi koymuşlar! İyor karakteri serimizde karamsar yanı temsil ediyor.

En az görülenler: Pooh, Roo ve Christopher Robin

En az görülen ilişkilendirmeler ise unutkanlık ile Winnie the Pooh, geç gelişim belirtileri olduğu sanılan Roo ve yanılsamalar gördüğü düşünülen Christopher Robin oldu.

Çizgi film hakkında daha fazla bilgi için:

Test hakkında makalesinden detaylı bilgi için:

Hazırlayan: Nil Aydın

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar