26 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Akıl Yürütme Becerinizi Ölçecek 5 Dedektiflik Bilmecesi!

Akıl yürütme ve mantık kurma becerilerinizi sınayacak bu eğlenceli detektiflik bilmeceleri, olayın perde arkasını ve gerçek suçluları ortaya çıkarmanızı isterken sizi olaylara farklı bir perspektiften bakmaya zorlayacak.

Bu yazımızda sizlerden, özellikle karmaşık ve zor bir şekilde verilen senaryolar arkasındaki zekice tasarlanmış cevapları bulmanızı isteyeceğiz. Bunu yaparken alışılagelmiş düşünce biçimlerinden biraz olsun uzaklaşmanızı, kelime oyunları ile gizlenen apaçık gerçeklere karşı uyanık olmanızı, size verilen karakterlerin mesleklerini ele alırken toplumdaki görülme sıklığına ve stereotipine bakmaksızın değerlendirmenizi ve olabilecek bütün olasılıkları göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Ne demek istediğimizi soruların cevaplarını gördükten sonra daha iyi anlayacaksınız. Keyifli bilmeceler!

1. Bilmece

Yeni evli bir çift balayına çıkarlar.
Bu balayı tatilinden sadece adam döner ve herkese eşinin çok trajik bir kaza geçirip öldüğünü anlatır.
Polis adamı “Seyahat acenteniz aradı, eşini sen öldürmüşsün” diyerek tutuklar.
Seyahat acentesi bunun bir cinayet olduğunu nasıl anlamış olabilir?

Cevap:

Adam eşine sadece tek yönlü bir gidiş bileti almıştır. Bu da niyetini çok açık bir biçimde belirtmektedir. Seyahat planlamasını yapan evli çiftlerin sadece birinin dönüş biletinin olması adamın yakalanmasını sağlamıştır.

2. Bilmece

Bir Japon gemisi açık denizde yol almaktaydı. Kaptan yüzüğünü çıkarıp masaya koyduktan sonra duş almaya gitti. Döndüğünde ise yüzüğün bıraktığı yerde olmadığını gördü. Kaptan hemen mürettebat içinde şüphelendiği dört kişiyi sorguya çekmek için odasına çağırdı. Her birine ayrı ayrı 15 dakika önce nerede olduklarını ve ne yaptıklarını sordu.

Aşçı: Kilerden pişirmek için et alıyordum.
Mühendis: Jeneratörü tamir ediyordum.
Denizci: Bayrağımız tepetaklak bir şekilde yanlış asılmıştı. Onu düzeltiyordum.
Telsiz zabiti: Şirkete ne zaman karaya varacağımızı haber veriyordum.

Kaptan hiç vakit kaybetmeden hırsızın kim olduğunu yakaladı. Bunu nasıl yapmış olabilir?

Cevap:

Japon bayrağı tepetaklak, yani alt tarafı üst tarafına gelecek şekilde tekrar asılsa da aynı görünümdedir. Aşağıda Japon bayrağına ait bir görseli bulabilirsiniz:

3. Bilmece

Bir adam gümrükten her gün bisikletiyle iki çuval kum geçiriyordu. Gümrük görevlileri adamın kaçakçılık yaptığından emindi; fakat ne kadar kontrol ederlerse etsinler çuvalların içinden kumdan başka bir çıkmıyordu. Gümrük görevlileri de adamın her gün geçmesine izin veriyordu.

Adam gerçekten de kaçakçılık yapıyordu. Peki neyi kaçırıyordu?

Cevap:

Bisikletleri

4. Bilmece

Fırtınalı bir gecede evli bir çift kendi arabaları ile yabancı ülkeler üzerinden geçerek yolculuk yapmaktadır. Yolculuk sırasında arabaları bozulur ve adamın yardım getirmek için arabadan ayrılması gerekir.
Adam karısını yalnız bırakmanın güvenli olmayacağından endişelendiği için camları tamamen kapattıktan sonra arabayı kilitler ve yardım çağırmak için ayrılır. Adam geri döndüğünde arabasını bıraktığı yerde bulmasına rağmen karısının hayatını kaybettiğini görüyor. Yerde kan ve arabada bir yabancı olduğuna göre bu senaryoda kelime oyunları ile gizlemeye çalışan bilgileri de düşünerek yabancının kim olduğunu bulunuz.

Cevap:

Kadın hamiledir, eşi arabayı terk ettikten sonra doğum yapar. Doğum sırasında hayatını kaybeder ve arabadaki yabancı da bebekleridir.

5. Bilmece

George evine giriyor. Paltosunu asmak üzereyken karısının: “Hayır Peter! Yapma!” dediğini duyuyor. Hemen ardından bir silah sesi duyuluyor ve karısını ölü bir şekilde yerde yatarken görüyor. Odada karısından başka bir polis memuru, bir doktor ve bir de avukat bulunduğunu gören George karısının kimin öldürdüğünü direkt olarak anlıyor. Peki George bunu nasıl anlamış olabilir?

Cevap:

Senaryodaki polisin cinsiyeti erkek iken avukat ve doktorun cinsiyeti kadındı. Peter erkek ismi olduğu için polis memurunun katil olduğundan emin olabildi.

Eğer bu bilmeceleri çok kolay bulduysanız, aramızda bazı Sherlock Holmes’ler var diyebiliriz!

Buradan çevrildi: 16 Crime And Murder Riddles That Would Bring Out The Sherlock in You

Buradan çevrildi: Detective riddles to challenge your logic

Hazırlayan: Sıla Özeren

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar