21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Öz Güven Nedir? Nasıl Kazanılır?

“Düşük öz güven, ömür boyu hapis cezası değildir. Kendine güvenmek, diğer tüm beceriler gibi öğrenilebilir, uygulanabilir ve geliştirilebilirdir. Bunda bir kez ustalaştığınızda, hayatınızdaki her şey iyiye gidecektir.” – Barrie Davenport

Kendine güvenen insanlar, bulundukları her ortamda bir adım öne çıkmayı ve takdir edilmeyi başarırlar. Nitekim özgüven, başarı için kilit faktörlerdendir. Bu niteliğe sahip olanlar, korkularıyla yüz yüze gelmeyi ve konfor alanlarından çıkmayı bilen insanlardır.

İşler çok iyi gitmediğinde bile bardağın dolu tarafından bakabilir, pozitif yönleri ile zorlukların üstesinden gelebilirler. Dolayısıyla özgüven, kazanılmak istenen bir özelliktir. Yaşam koçu ve bestseller kitap yazarı Barrie Davenport de bu özellik kesinlikle kazanılabilir.

Özgüven,
Kişinin kendini tanıması ve kendisiyle barışık olması, özgüven tanımları arasına dahil edilebilir. Kişinin kendisine ve yeteneklerine olan inancını da ifade eder.
Kendinizi ve yetenekleriniz hakkında düşünme şeklinizden gelir,
Doğal olarak sizi daha mutlu ve daha başarılı kılar,
Başkalarının desteği veya maddi mal varlığı olmadan bile her durumda sizinle kalabilir.

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Olumsuzdan Uzak Durun, Pozitifi Getirin!
Tam anlamıyla hissetmiyor olsanız bile pozitif olun. Başkaları ile olan etkileşimlerinize olumlu hava katın ve bir sonraki projenize başlamak için heyecanlı bir şekilde yola çıkın. Yaşamınızdaki sorunlara odaklanmayı bırakıp bunun yerine çözümlere ve olumlu değişiklikler yapmaya odaklanın.

Vücut Dilinizi ve Görüntünüzü Değiştirin
Özgüveni yüksek insanların öne çıkan özelliklerini düşünün ve sizin de onlara sahip olmanız gerektiğini anlayın. Daha özgüvenli görünmeyi sağlayacak beden dili tüyolarını uygulayın. Duruş, göz teması, gülümseme, konuşma gibi noktalara dikkat edin. Sadece omuzlarınızı geri çekmeniz bile başkalarına kendinden emin bir insan olduğunuz izlenimini verir. Gülümsemek kendinizi daha iyi hissettirmekle kalmayıp çevrenizdekilerin de rahat hissetmesini sağlar.

Başarısızlığı Kabul Etmeyin ve Kafanızdaki Olumsuz Seslerden Kurtulun
Asla pes etmeyin ve başarısızlığı kabul etmeyin. Büyük sıkıntıların üstesinden gelmek, kayda değer bir güven artırıcıdır. Düşük özgüven de genellikle zihnimizin içindeki olumsuz düşüncelerden kaynaklanır. Bu nedenle kendi kendinizi dövmekten vazgeçin ve olmak istediğiniz halinize ulaşmak için çaba sarf edin. Olumsuz iç sesi susturmak için yapılması gerekenleri dikkate alarak, yeni ve daha özgüvenli size merhaba deyin.

Hazırlıklı Olun
Bazı durumlarda yüksek, bazı durumlarda daha düşük öz güven normaldir. İşte bu gerçeği dikkate alarak, düşük özgüven için olası durumları ortadan kaldırmaya çalışın. Alanınız, işiniz, sunumunuz ya da herhangi başka bir şey hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenerek hazırlıklı olun. Eğer cephanenize güveniyorsanız ve hazırlandıysanız, özgüveniniz de aynı şekilde artacaktır.

Zor Zamanlar
Her şeye rağmen hayat zorluklarla doludur ve özgüvenimizi korumanın zor olduğu zamanlar vardır. O zamanlarda ise minnettar olduğunuz tüm şeylerin bir listesini yapın. Başka bir liste de başarmaktan gurur duyduğunuz şeylerden oluşsun. Tamamladığınız listeleri, aynanız, çalışma masanız gibi sürekli görebileceğiniz bir yere koyun. Kendinize güveniniz azaldığında, listelere göz atın ve kendinizden yeniden ilham almanıza izin verin.

kaynak

Hazırlayan: Aylin Erdem

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar