11 Aralık 2023, Pazartesi
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Oyuncak Bebek Deneyi

Renklerin önemi yoktur.

Geçmişten günümüze bazı insanlar ten renklerinden dolayı ayrımcılığa uğramışlardır. En çok ayrımcılığa uğrayan kişiler ise koyu renk tenine sahip olan insanlardır. Genellikle, kişiler koyu renk tenine sahip insanlara karşı önyargı ile yaklaşmadıklarını söyleseler de bilinç dışında önyargılı düşüncelere sahip olabiliyorlar. Peki koyu renk tenine sahip insanlara karşı olan bu önyargılı yaklaşım onları nasıl etkilemektedir? Psikolog Kenneth ve Mamie Clark’ın içselleştirilmiş ırkçılık üzerine siyahi çocuklarla yaptığı oyuncak bebek deneyi bu önyargılı yaklaşımın onlar üzerinde etkilerini göstermektedir.

Deneyde çocuklara bir beyaz ten rengine sahip oyuncak bebek bir de koyu ten rengine sahip oyuncak bebek gösterilmektedir. Deneyin devamında çocuklara “Sence hangi bebek daha güzel?” veya “Sence hangi bebek daha kötü?” gibi sorular sorulmaktadır. Genellikle çocuklar beyaz ten rengine sahip bebeğin güzel, siyah ten rengine sahip bebeğin kötü olduğu cevabını vermektedir. Deneyin sonunda ise hangi bebeğin kendilerine benzediği sorulduğunda bu soruya üzülerek koyu ten renkli bebeği göstererek cevap vermiş veya soruyu yanıtsız bırakmışlardır.

Çocukların içselleştirdikleri bu ırkçı durum onlar üzerinde olumsuz bir etki yaratmakta ve onların benlik saygılarını ve özgüvenlerini etkilemektedir. İnsanları ten renklerine göre yargılamamalı herkese eşit davranmalıyız!

The Significance Of “The Doll Test”

Hazırlayan: Duha Damla Toprak

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar