19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Onay Almaya Bağımlı Mısınız?

Kişisel özgürlüğünüze ve mutluluğunuza nasıl zarar veriyor olabileceğinizi öğrenin…

Elbette onay istiyoruz. Çoğumuz başkalarının, özellikle de yargılarına saygı duyduğumuz insanların onayını almayı severiz. Ama bunu talep ediyor musunuz? Başkalarının onayını almaya bağımlı mısınız?

“İsteme” ve “talep” kavramları oldukça farklıdır: “Sevilmek istiyorum”, “Başkalarının beni sevmesini talep ediyorum” ile aynı şey değildir. Birincisi sağlıklı olabilir, ikincisi ise genellikle kendi kendine zarar verir; çünkü başkalarının sizi sevmesini sağlayamazsınız. Kendinize bu kişiden hoşlanmanız gerektiğini söylemediyseniz, birisinin sizi reddetmesinden çok daha az rahatsız olursunuz. Sadece kendinize “Onun onayını almalıyım” demeye kıyasla, kendinize bunu tercih edeceğinizi söylemenin nasıl bir his olduğunu düşünmeniz gerekir. Budist Lama’nın öğütlediği gibi, “Onay ihtiyacını bırak … Tüm bunlara öl ve özgürce uç …”

Onayın size bir şekilde kendine değer, haysiyet ve mutluluk getireceği şeklindeki yanlış varsayımı yeniden çerçevelendirin.

Derinlemesine kökleşmiş diğer herhangi bir alışkanlık gibi, onay talebi de kolayca ölmez. Onun üstesinden gelmek, pratik ve azim gerektirir; özenle çalışmaya hazır olun ve kendinize şunu hatırlatın:

“Başkalarının onayına sahip olsam da olmasam da değerli bir insanım.”
“Ben özgür iradeye sahip olan ve onay talebiyle yönlendirilmeden kendi eylemlerimin yönünü belirleyebilen biriyim.”
“Ben, doğasında değer ve haysiyete sahip, rasyonel, kendi kaderini belirleyen bir insanım.”

Bunlar ve diğer benzer bilgileri düzenleme, sorumlu bir seçim alışkanlığı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Hala başkalarının onayını almayı tercih edebilir ve bunu aldığınızda kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Ama almadığınızda da kendinizi değerli bir insan gibi hissedebilirsiniz. Yakında gözden düşüp düşmeyeceğiniz konusunda sürekli bir endişe hali içinde yaşamak ve kimsenin onayını almak zorunda değilsiniz. Gerçekten de, sinsi onay talebinden vazgeçme ve kendinizi özgür bırakma gücüne sahipsiniz!

Psychology Today – Are You Addicted to Approval?

Hazırlayan: Nil Aydın

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar