26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
spot_img

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

OKB nedir? Nedenleri nelerdir? Ayrıntılar içeriğimizde.

Çoğu zaman insanlar günlük hayatında, endişe, kaygı ve takıntı gibi duygulara sahip olabilir ancak bu durum günlük hayatı etkileyecek, günlük yapılan aktiviteleri kısıtlayacak seviyede ve üstesinden gelinemeyecek bir hal alıyorsa obsesif-kompulsif bozukluğu (OKB) adında ruhsal bir hastalık olarak adlandırılır. Obsesyon, takıntılı düşünce, zihinden uzaklaştırılamayan; kompulsiyon ise yineleyici davranış ve zihinsel eylemler anlamına gelmektedir. OKB hastalığının görülme oranı %2-3 civarındadır. Genellikle ergenlik çağındaki çocuklarda, 20-30’lu yaşlarda ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanır.

Obsesif Kompulsif Bozukluğunun Başlıca Nedenleri

1. Genetik Faktörler: Yakın derecedeki akrabalarında OKB görülen insanların bu hastalığa yakalanma riskinin daha fazla olduğu varsayılıyor.
2. Beyin İşlevlerinin Bozulması ve Serotonin Hormonu: Serotonin hormonunun salgılanmasındaki bozukluklar ve serotonin hormonunun tam anlamıyla işlevini yerine getirememesi OKB hastalığına nedeni olarak değerlendirilebilir.
3. Kişilik Yapısı: Titiz, kuralcı ve ayrıntıcı insanların OKB’ ye yakalanma riskinin daha fazla olduğu varsayılmaktadır.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Tedavi

İlaç tedavisinin yanında psikoterapi destekli tedaviler bu hastalığın etkisinin azalmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Hastalarının Yaşam Kalitesini Arttıracak Öneriler

– OKB hastalığı hakkında bilgi edinme, tedaviye motivasyon kaynağı olabilir
– Hobiler, sosyal faaliyetler, düzenli uyku ve düzenli egzersiz, kişinin enerjisini yükseltir ve hastalığın tedavisine pozitif yönde katkı sağlar.
– Düzenli faaliyetler; örneğin aksatmadan okula, işe gitmek, sosyal çevrede bulunmak, düzenli bir hayat sağlayarak düşüncelere yenilmeye engel olabilir.

Meditasyon yapmak OKB hastalarının kötü düşünceleri zihninden uzaklaştırmasına katkı sağlar.

kaynak

kaynak

Hazırlayan: Nilay Şen

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar