25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Neden Esneriz ve Esnemek Gerçekten Bulaşıcı Mıdır?

İnsan vücudu hakkında pek çok gizem vardır ve esneme de bunlardan biridir.

Genellikle esnemeyi yorgunluğumuzun veya sıkıldığımızın bir göstergesi olarak düşünürüz. Ancak bazı insanlar egzersiz yaparken veya şarkı söylerken daha sıklıkla esnerler. Peki, bu sadece uykumuzun geldiğinin veya sıkıldığımızın bir işareti değilse, tam olarak neden esniyoruz?

Sırada esnemenin en şaşırtıcı kısmı var ki o da bulaşıcı olması. Esnemek aslında, o kadar bulaşıcıdır ki, kendinizi esnetmek için başka birinin esnediğini görmenize bile gerek yoktur. Bazen sadece bir esneme duymak ya da bir tanesini düşünmek yeterlidir. Hatta şu anda esniyor bile olabilirsiniz.

Neden Esniyoruz?

Uzmanlar esnemeyi iki türe ayırıyorlar: Kendi kendine oluşan ve uzmanların “spontan esneme” olarak adlandırdıkları esneme ve başkasının esnediğini gördükten sonra ortaya çıkan ve uzmanların “bulaşıcı esneme” olarak adlandırdıkları esneme.

İster kendiliğinden ister bulaşıcı olsun, bunu ilk etapta neden yapıyoruz? Görünüşe göre, neden esnediğimizi tam olarak bilmiyoruz. Bununla birlikte, bazı teoriler, esnemenin şunlara yardımcı olduğu yönünde:
• Beyin sıcaklığınızı düzenler
• vücudunu uyandırır
• Kan dolaşımınıza daha fazla oksijen getirir
• Akciğer dokunuzu yağlı tutar

Esnemek Neden Bulaşıcıdır?

Neden esnediğimizi çevreleyen gizeme benzer şekilde, uzmanlar da esnemenin neden bu kadar bulaşıcı olduğundan tam olarak emin değiller. Bulaşıcı esneme, insanlar, insan olmayan primatlar ve evcil köpekler de dahil olmak üzere sadece birkaç hayvana izole edilmiş gibi görünüyor. Dahası, uzmanlar bulaşıcı esnemenin insan davranışında erken çocukluk dönemine kadar ortaya çıkmadığını söylüyor. Bu bilgiler ele alındığında, uzmanlar bulaşıcı esnemenin yüksek dereceli hayvanlara özgü bir sosyal iletişim aracı olabileceğine inanıyor.

kaynak

Hazırlayan: Aylin Erdem

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar