26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
spot_img

Neden Başarısızlıklarınızı Kutlamalısınız?

Bir konuda başarısız olduğunuzda modunuzun düşmesi çok normaldir, ancak başarısızlıklarını saklayan insanlar doğrusunu mu yapmaktadır? Başarısızlıklarını kutlayan insanlar başarısızlıklarından ders alan bilge insanlar olabilir mi?

Başarısızlıkla tanışmamış ve hayatınız boyunca hata yapmadıysanız muhtemelen kendinize yeterince meydan okumamışsınızdır. Bu yüzden, eksiklerinizi fark etmek ve bir sonraki denemede başarıya ulaşmak için yanlışlarınızı nasıl doğruya çevirebileceğinizi analiz etmek çoğunlukla daha iyidir. Başarısızlıklarımızı neden kutlamamız gerektiğini gelin 8 maddede inceleyelim.

1.Korkularımızdan kurtulmayı bize başarısızlıklar öğretir.

Bir konuda başarısız hissettiğinizde gerçekleşmesini umduğunuz hedefi değil, insanların ne düşüneceğini düşünürsünüz. Bu yüzden başarısızlık, bize çevremizdeki insanların yargılarından korkmamayı öğretir. Bu nedenle, tüm korkularınızı bir kenara bırakıp diğer insanların ne düşüneceğini umursamadan hayallerinizin peşinden gitmelisiniz.

2.Başarısızlıklar bize beceri kazandırır.

Başarısızlıklar bizim kendimizi geliştirmemizi sağlar ve daha iyi hazırlanarak tekrar denemek için şans verir. Ne de olsa, başarmamız için hedefin nüanslarını bilmek gerekir. Bu yüzden, bir sonraki denemede performansınızı geliştirmek için pratik yapmaya ve becerilerini geliştirmeye çalışmalısınız.

3.Başarısızlıklar bizi daha güçlü ve daha akıllı bir insana dönüştürür.

Winston Churchill’e göre “Başarı, başarısızlıktan başarısızlığa azminizi kaybetmeden gitmekle oluşur.”. Çoğu başarısızlık sizi daha akıllı ve daha güçlü bir insan yapar. Bu yüzden tek ihtiyacınız olan kendinize inanmak ve ne olursa olsun ilerlemekten vazgeçmemektir.

4.Başarısızlıklar bizi daha iyi olmaya zorlar.

Einstein “Ben başarısız olmadım. Başarısızlıkla sonuçlanan 10.000 yöntem buldum.” der. Neyin işe yaramayacağından emin olmak, neyin işe yarayacağından emin olmaktan daha iyi olabilir. Çünkü hedefinize ulaşmak için neyin işe yaramayacağından emin olduğunuzda, tüm enerjinizi işe yarayabileceğini düşündüğünüz şeylere verebilirsiniz.

5.Başarısızlıklar düşünmeyi sağlar.

Tüm başarısızlıklar sizi ikinci bir şansı denemeye zorlamak anlamına gelmez. Başarısızlıklardan sonra durup eylemlerinizi düşünmek, analiz etmek ve durumunuzu daha iyi anlamak için olaylara objektif bakmanız gerekir.

6.Başarısızlıklar evrenden gelen geri bildirim olabilir.

Başarısız olduğunuzda kendinizi “Ya bu benim için uygun değilse?” diye düşünürken buluyorsanız hedeflerinizi gözden geçirmekte fayda olabilir.

7.Başarısızlıklar kusurları kabul etmeye yardım eder.

Başarısızlıkları kutlamak, kusurları kabul etmemize yardım eder. Dünyadaki her şeyi bilemeyeceğimizi, her şeyi yapmaktan keyif alamayacağımızı ve her konuda iyi olamayacağımızı kabul etmemiz gerekir. Bir şeyi yapmayı sevmek için o konuda uzman olmanız gerekmez. Böylece, başarısızlıklar bize bir konuda kusurlu olmanın tamamen normal bir durum olduğunu söyler.

8.Başarısızlıklar perspektifinizin değişmesine yardımcı olur.

Yakın zamanda kendinizi başarısız hissettiyseniz, hayatınızdan alacağınız harika dersler için sizi tebrik ederiz. Her başarısızlık size bakış açınızı değiştirmeyi öğretip hayatı daha iyi anlama konusunda fayda sağlarken dünyayı farklı açılardan görebilirsiniz. Hayatı farklı açılardan görmeye başladığınızda, kendiniz için hayal ettiğinizden bile daha fazla ve daha iyi fırsat yaratabileceksiniz. Artık başarısızlıkların da en az başarılar kadar kutlanmaya değer olduğunu biliyorsunuz. Hayat çoğu için zordur ve çoğu başarısızlıklar da karşı karşıyadır. Başarısızlıklar, kendimizi geliştirmek için bize fırsat verir ve insanı insan yapan da budur.

Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar