3 Aralık 2023, Pazar
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Ne Kadar Çekici Olduğunu Fark Etmiyor Olabilirsin!

Scandinavian Journal of Psychology’de yayınlanan bu araştırma, çekici insanların kendilerini olduklarından daha az çekici olarak değerlendirme eğilimi gösterdiklerini ortaya koydu.

Scandinavian Journal of Psychology’de yayınlanan bu araştırma (Greitemeyer, 2020) çekici insanların çok büyük bir çoğunluğunun ne kadar çekici olduklarının farkında olmadıklarını ortaya koydu.

Daha önce yapılmış psikolojik araştırmalar kendi çekiciliğimizi değerlendirmemiz istendiğinde bizi puanlayan yabancılardan çok daha fazla puan verdiğimizi ortaya koymuştu. Bir diğer deyişle kendimizi olduğumuzdan daha çekici görme eğilimimiz bilenen bir gerçekti. Fakat görünüşe göre hepimiz çekiciliğimizi eşit derecede abartmıyoruz! Araştırmacı Tobias Greitemeyer tarafından yürütülen bir dizi çalışma, çekici olmayan insanların, çekici insanlara kıyasla çekicilikleri konusunda abartılı fikirlere sahip olma olasılığını inceledi.

Gerçekleştirilen ilk çalışmada katılımcılardan her birinin kendi çekiciliklerini değerlendirmeleri istenirken, 2 yabancı da bu katılımcıları, katılımcılara fark ettirmeden çekiciliklerine göre puanlıyordu. Çalışmanın sonunda katılımcıların çekiciliklerini abartma eğilimi içinde oldukları ortaya çıktı. Bu beklenen bir durumdu. Fakat bu incelemeler yapılıyorken katılımcıların kendi çekiciliklerini ne derece abarttıkları ile yine katılımcıların nesnel bir şekilde değerlendirilmiş çekicilik puanları arasındaki olası ilişkiye de bakıldı. Çalışmanın sonunda spesifik olarak en az çekicilik puanına sahip katılımcıların kendi çekiciliklerini en çok abartan katılımcılar oldukları görülürken, nesnel olarak en yüksek çekicilik puanına sahip katılımcıların kendi çekiciliklerini en düşük şekilde puanlayan katılımcılar oldukları ortaya çıktı.

Çalışmayı 5 defa farklı katılımcılar ile yineleyen Greitemeyer, her defasında yüksek çekicilik puanına sahip katılımcıların kendi çekiciliklerini en çok azımsayan katılımcılar olduklarını gördü.

Greitemeyer genel olarak çekici olmayan insanların kendilerini ortalama düzeyde çekiciliğe sahip kişiler olarak değerlendirdiklerini ve yabancıların kendileri hakkındaki düşüncelerinin farkında olmadıklarını söylerken çekici olan insanların gerçekte ne kadar çekici oldukları hakkında daha gerçekçi bir kavrayışa sahip olduğunu da ekliyor. Bununla birlikte “Çekici olmayan insanların kendi çekiciliklerine yönelik aldatıcı kişisel yargılarını sürdürdüklerini, buna karşın çekici olmayan insanların kendi çekicilikleri hakkındaki öz görüşleri gerçeği daha fazla yansıtıyor.” diye devam ediyor.

Çalışmalar bundan ayrı olarak çekici olmayan insanların neden kendi çekiciliklerini değerlendirme konusunda daha az yetenekli olduklarına da ışık tutuyor.

Hatta bir çalışmada çekici olmayan insanların çekici insanlara kıyasla daha farklı bir güzellik konseptine sahip oldukları ortaya çıktı. Bu çalışmada katılımcılardan kendilerine gösterilen fotoğraflardaki insanları çekicilikleri üzerinden puanlamaları istendi.

Bu puanlamanın sonunda çekici olmayan katılımcıların çekici olan katılımcılara kıyasla fotoğraflardaki çekici olmayan, çekici olan ve çok çekici olan bireyleri daha kolay ve doğru olarak ayırt ettiği ortaya çıktı. Hatta katılımcılar fotoğraflardaki çekici olmayan bireylere karşı daha ılımlı bir bakış açısına sahip olup onları çekici olarak nitelendirme eğilimi içerisinde idiler. Yine de bu durum çekici olmayan insanların çekicilik değerlendirmesi konusundaki abartma eğiliminin nedenlerine cevap olamıyordu.

Başka bir çalışma ise bu durumun karşılaştırma yapılan hedeflerle ilgili olabileceğini öne sürdü. Bu çalışma çekici olmayan insanların çekiciliklerini diğer çekici olmayan insanlar ile kıyaslama ihtimallerinin çok daha yüksek olduğunu, yine aynı şekilde çekici olan insanların da kendilerini çekici olan diğer insanlarla karşılaştırma ihtimalinin daha yüksek olduğunu iddia ediyordu. Bununla birlikte yapılan daha ileri analizlerde karşılaştırma için seçilen hedefler hipotezi çekici olmayan insanların neden çekiciliklerini abartma eğilimi içinde olduklarını açıklayamadı.

Araştırmanın Kendisi: Unattractive people are unaware of their (un)attractiveness

Buradan Çevrildi: Unattractive people think they are more attractive than they are, while attractive people underrate their attractiveness

Hazırlayan: Sıla Özeren

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar