21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Motivasyon Nedir ve Nasıl Artırılır?

Motivasyonu artırmanın yollarını bulmak çok önemlidir çünkü motivasyon davranışları değiştirmeye, yaratıcı olmaya, hedefler belirlemeye, ilgi alanlarını artırmaya, planlar yapmaya, yetenekleri geliştirmeye ve katılımı artırmaya olanak tanır.

Motivasyon Nedir?

Motivasyon, hedefe yönelik davranışları başlatan, yönlendiren ve sürdüren süreçtir.
Motivasyon, davranışı harekete geçiren biyolojik, duygusal, sosyal ve bilişsel güçleri içerir. Motivasyon terimi sıklıkla bir kişinin bir şeyi neden yaptığını açıklamak için kullanılır. Eylemlerinin arkasındaki itici güçtür.

Motivasyon Türleri:

Motivasyon türleri sıklıkla içsel veya dışsal olarak tanımlanır:
İçsel Motivasyon: Bireyin içinden kaynaklanan, herhangi bir ödül, zorlama olmaksızın yapılan davranışı ifade eder.
Örneğin, koşmak için içsel olarak motive olan insanların koşma sebebi koşma hissini sevmeleridir ve bu onların kimliğinin önemli bir parçasıdır.
Dışsal Motivasyon: Bireyin içinden kaynaklanan motivasyonun aksine, para, ün veya övgü gibi dış ödüller tarafından yönlendirilen davranışı ifade eder.
Görevi tamamlamak için vaat edilen veya görevin tamamlanmasının bir sonucu olarak alınan her şey dışsal motive edici faktörlerdir.

Motivasyon Nasıl Artırılır?

• Bir hedef belirleyin: Gelecek hafta, gelecek ay ve gelecek yıl neyi başarmak istediğinizi düşünün. Bir amacınız olursa o amaca ulaşmak için çabalar ve daha motive olabilirsiniz.

• Hedeflerinizi ve ilerlemenizi düzenli olarak gözden geçirin: İlerlemeyi görmek başlı başına büyük bir motivasyon kaynağıdır ve özgüveni de geliştirir.

• İçsel motivasyonu kullanın: Kendinizi motive etmek için, içsel olarak motive edici hedeflerin peşinden gidin. Örneğin, sevdiğiniz bir işi yapın ya da hoşlandığınız bir egzersizi yapın.

• Sosyal destekten yararlanın: Sosyal destek motivasyonu artırabilir.

• Pozitif insanlarla vakit geçirin. Bu kişiler sizin de pozitif olmanıza ve motivasyonunuzu artırmaya yardımcı olabilir.

• Ödüller belirleyin: Teşvikler mini hedefler gibidir ve motivasyonu artırır. Ancak bazen teşvikler asıl amaca engel olabilir. Yani, sadece çikolata yemek için çalışmış olabilirsiniz. Ayrıca belirsiz teşvikler, belirli olanlardan daha motive edici olabilir

• Zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için egzersizi günlük hedeflerden biri olarak kullanın. Egzersiz yapmak ayrıca daha iyi hissetmenizi sağlayıp motivasyonunuzu artırabilir.

Fotoğraf:

kaynak

kaynak

kaynak

Hazırlayan: Eda Geniş

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar