19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Köpeklerle Büyüyen Kız: Oxana Malaya

Henüz bebekken terk edilen ve köpekler tarafından büyütülen Oxana Malaya’nn hikayesi!

Oxana Malaya, Ukrayna’da 1983 yılında dünyaya gelmiş bir kız çocuğu. Doğumundan itibaren ailesi tarafından ihmal edilmiş bir çocuk olan Oxana, bir gece dışarıda bırakılmış. Gece tek başına sokakta kaldığında ise içgüdüsel olarak kendisine kalacak güvenli bir yer aramış ve bir köpek kulübesine saklanmış. Daha sonra burada köpeklerle yaşamaya başlamış, onların yemeklerinden yemiş ve onlar gibi uyumuş. Köpeklerle geçirdiği onca zamandan sonraysa artık insanlardan tamamen uzak kalmış ve kendini gerçekten bir köpek olarak görmeye başlamış.

Kayboluşundan tam 5 sene sonra, bu durumun çevredeki insanlar tarafından fark edilmesi sayesinde Oxana kurtarılmış. Fakat bulunmuş olması problemleri çözmemiş. Köpeklerle geçirdiği 5 seneden sonra Oxana konuşmayı tamamen unutmuş ve artık kurtarılmış olmasına rağmen hala köpek gibi yürümeye devam ediyormuş.

Oxana Malaya şu an 35 yaşında ve geçen onca zamana rağmen tamamen bir iyileşme gösterememiş. Hayatına zihinsel sorunlarla devam ediyor ve ara sıra köpekler gibi davranma eğilimi gösteriyormuş.

Gördüğü konuşma terapilerinden sonra çok akıcı olmamasına ve dil bilgisi hatalarına rağmen yeniden konuşmaya başlayabilmiş. Doktorlar, kaybolmadan önce konuşmayı biliyor olmasının yeniden konuşabilmesine çok yardımcı olduğunu söylemişler. Bulunduktan sonra bir yurda yerleştirilmiş ve burada pek çok öğretmenin gözetiminde onlarca çocuklar birlikte büyümüş.

Yıllarca gördüğü pek çok terapi ve tedaviden sonra 30 yaşında olan Oxana, sadece 6 yaşında olan bir çocuğun temel becerilerine sahip olabilecek düzeye kadar gelebilmiş. Her ne kadar seneler içinde topluma uyum sağlamayı öğrenmiş olsa da yıllar sonra bile ona bir şey uzatıldığında ilk tepkisi bir köpeğin kemik görünce yaptığı gibi eğilmek oluyormuş.

Aşağıdaki videodan Oxana Malaya’yı daha yakından izleyebilir ve gözlemleyebilirsiniz.

Kaynak

Hazırlayan: Esra Akcabağ

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar