30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Annenin Kokusu Babanın Çocuğuna Yönelik Davranışlarını Etkiliyor!

Yeni bir çalışmaya göre hamile ya da yeni doğum yapmış bir kadının yaydığı koku babanın çocuğuna yönelik ilgisini arttırıcı bir etkiye sahip.

Araştırmacılar doğum yapmış kadınların yaydığı koku ile erkek katılımcıların bebeklerin yüzlerine bakarak geçirmek istedikleri zaman arasındaki bağı inceledi.

Newcastle ve Stirling Üniversite’lerindeki araştırmacılar “Annenin doğum sonrası yaydığı vücut kokusunun bebeğin yüzünü görmek için harcanan çabayı önemli ölçüde artırdığına dair ilk kanıtları bulduk.” diyor. Araştırmacılar yaşları 19 ile 44 arasındaki değişen 91 erkekten on dakika boyunca verilen vücut kokusu örneklerini tekrarlı bir şekilde koklamasını istediler. Bu koku örneklerinden bazıları yaşları 27 ve 33 arasında değişken ve araştırma süresi içerisinde doğum yapmış 5 ayrı kadına aitti. Bu kadınlardan hamileliğin erken döneminde, hamileliğin son döneminde ve doğum yaptıktan sonra olmak iki çift koku örneği alındı.

Erkek katılımcılar, aralarında hamile olmayan kadınlara da ait olan koku örneklerini hem koklamadan önce hem de kokladıktan sonra çevrim içi anket sorularını tamamladılar. Erkek katılımcılara bazı erkek, kadın ve bebek fotoğrafları gösterildi ve fotoğraflara bakmak istedikleri süre boyunca önlerindeki tuşa uzun ya da kısa bir süre boyunca basmaları gerektiği söylendi. Örnek vermek gerekirse, eğer katılımcı gördüğü bebeğin yüzüne gördüğü diğer fotoğraflardan daha uzun süre bakmak istiyorsa verilen tuşa daha uzun süre bakması gerekiyordu.

Araştırmacılar doğum sonrası vücut kokusunun erkeklerin bebeklerin yüzüne olan yanıtlarını gözle görülecek bir şekilde etkilediğini söylüyor. Doğum sonrası vücut kokusuna maruz kalan erkeklerin maruz kalmayan erkeklere kıyasla gördükleri bebek fotoğraflarına çok daha uzun süre baktığı ortaya çıktı.

Araştırmacıların henüz doğum yapmış kadınların vücut kokularının partnerlerinin baba olarak geçirmek istedikleri zamanı pozitif yönde etkilediğini düşünüyor. “Araştırmamız henüz doğum yapmış kadınların kokularına çok kısa süre boyunca maruz kalmanın dahi yavrunun bakımına yönelik tutum ve davranışları nasıl değiştirdiğine dair ilk kanıtları sunuyor.” diyor çalışmanın yazarları.

Vücut kokuları katılımcıların yirmi dört saat boyunca giydikleri tişörtlerden pamuk pedler kullanılarak alındı. Yaşları 24 ile 29 arasında değişen ve hamile olmayan 5 kadının vücut kokuları da aynı yöntemle alındı.

Araştırmacıların arasında Newcastle Üniversitesi’nden Caroline Allen ve Stirling Üniversitesinde profesör olan Craig Roberts var.

Yapılan bu yeni araştırmanın bulguları küçük çocuklara bakan (ilgilenen) erkeklerin testosteron seviyelerinin düştüğünü gösteren önceki çalışmayla oldukça ilişkili.

Buradan çevrildi : New mothers’ smell may change fathers’ behaviour towards children

Hazırlayan: Sıla Özeren

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar