19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

İyi Bir Yöneticinin 5 Özelliği

“İyi bir yönetici kendi kariyeri için endişe duymaz, çalışanları için endişe duyar.” (H.S.M Burns)

İyi yöneticiler bizleri daha iyi olmak üzere değiştirirler. Yaptığımız işte bizi kendimizden daha iyi gözlemlerler ve kendi kapasitemizin sınırsızlığını görmemize yardımcı olurlar. Büyük düşünmeyi ve bunun üstesinden gelebileceğimizi de bize hissettirirler.

Peki yöneticiler bu kadar mükemmelken, iyi yöneticilerin yaptığı 5 şey nedir?

1. Bilgiyi Paylaşmak

Hiç bilgi stoklamak için çalışan birisini duydunuz mu? Evet, bazı yöneticiler kariyerleri için bilgileri kendine saklar. Paylaşılan bilginin güçlerini ve otoritelerinin sarılmasına yol açacaklarını düşünürler.

Ama iyi bir yönetici her daim paylaşımcı olur, kariyerini düşünmeden.

2. Çalışanlarını Dikkatle Seçmek

Kötü yöneticiler işe alım sürecinde yalnızca bireyin performansını dikkate alarak seçim yaparken iyi bir yönetici her yeni bireyin çalıştığı ortamdaki uyumuna, iletişim kabiliyetine de bakar.

3. Başarıyı tebrik etmek

İyi bir yönetici asla “Neden seni işini yaptın diye tebrik edeyim?” demez. İyi bir yönetici olmak, başarılı olan herkesi bireysel veya toplum önünde, bireyin dönüm noktası sayılacak bir durumda tebrik edebilmeyi gerektirir.

4. Zaman Yönetimi

Yöneticilerin zamanı çalışanlardan daha değerlidir izlenimi vermeyen iyi bir yönetici, sizi de toplantı için bekletmez. Tam vaktinde orada olur. Her zaman hazırlıklı, konuya hâkim ve odaklı halde hazır bulunur. Bu durum sizi geç kalma korkusuna ve stresine sokmasın, iyi bir yönetici anlayışlıdır.

5. Empati kurmak

İyi bir liderin yaptığı en başarılı şeylerden biri de empati kurabilmesidir. Kendini sizin yerinize koyabilir, sizin görünüşünüzden sizi anlayabilir. Zor bir gün geçirdiğinizi düşündüğünde, elinizde bulunan işi yetiştirmeniz yerine size karşı tolerans gösterebilir ve üzerinizde stres oluşmasını da engeller.

Büyün bu davranışlar bir araya geldiğinde iyi bir lider olunacağı gibi, başarılı üretken çalışanların da kötü yönetici sebebiyle kaybedilmesine engel olur.

Kaynak: talentsmart

Hazırlayan: Cansu Bilgiç

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar