30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

İstediklerinizi En Basit Yoldan Elde Etmenin Yolu: 5 Saniye Kuralı

Bu yazı dikkatinizi çektiğine göre sizin de yapmak istediğiniz ancak ertelediğiniz şeyler olabilir ve eğer bu konuda yalnız olduğunuzu düşünüyorsanız öyle olmadığınızı söylemek mümkün. İyi haber şu ki 5 Saniye Kuralı ile erteleme silsilesinden çıkabilirsiniz. Gelin sizlerle birlikte bu kuralı inceleyelim.

Hepimiz gün boyu motive olamadığımız anlar hissederiz, yapılması gerekenlerin farkındayız hatta belki öncesinde planlarız ama yine de yapmayı erteleriz. Harekete geçmek için doğru zamanın henüz gelmediğine kendimizi inandırırız, bahanelere sığınırız. Konuya farklı bir bakış açısı getirdiğimizi düşünelim; örneğin doğru zamanın gelmesini ya da motive olmayı beklemek yerine biz onu yaratmayı denesek nasıl olur, belki de aradığımız motivasyon budur.

Bahsedilen “5 Saniye Kuralı” Mel Robins’e ait, o Amerikalı bir avukat ve yazar. 2013’te yaptığı TedX konuşmasında popülerlik kazandı. Ardından, “The 5 Second Rule” adlı kitabını yazdı.

Hazırsanız istediğinizi elde etmenin en basit yolunu anlatmaya geçiyoruz, kolay olduğunu söylemiyoruz ancak kural gayet açık.

5 Saniye Kuralı Nasıl Kullanılabilir?

Mel Robbins’in 5 Saniye Kuralı, çalışmanız gereken bir fikriniz, yapmanız gereken bir iş veya bir hedefiniz için hareket etme içgüdünüz varsa yalnızca 5 saniye içinde fiziksel olarak harekete geçmenizi söyler. Önemli olan başlayabilme cesaretini göstermektir. Çünkü Robins’e göre, ya 5’ten geriye sayıp harekete geçersiniz ya da beyniniz bu düşünceyi öldürür ve sizi aksini yapmaya ikna eder. Çünkü beyniniz, sizin konfor alanınızdan çıkmanızı engeller, korkutucu ve belirsiz yeni bir şeyden korumak ister. Bu hareket iç güdüsünü hissettiğiniz an tereddüt etmeden kuralı kullanmalısınız: 5-4-3-2-1, hadi! Eğer işe koyulduysanız, tebrikler beyninizin oyununa gelmediniz ve kural işe yaradı.

Hepimizin illaki bu kuralı test edebileceği bir zaman vardır. Yaklaşık 1 dakika kadar düşünelim. Harekete geçmek istediğiniz ancak bir türlü yapmayı tercih etmediğiniz bir ânı aklınıza getirin. Bir sonraki sefer içgüdüyü yakaladığınız an bu kuralı deneyin, bakın bakalım sizin için faydalı mı yoksa değil mi? Denemeden bilemezsiniz, öyle değil mi?

Aşağıdaki video Mel Robbins’in 5 Saniye Kuralı’nı anlattığı ve böylece kitlelere ulaşarak popülerlik kazandığı TedX konuşmasına ait. Keyifli izlemeler.

Kaynak

Kapak Görseli

Hazırlayan: İrem Gökler

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar