19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

IQ Hakkındaki En Büyük Mit

Ergenlik dönemindeki gençlerle yapılan ve dört yıl süren araştırma IQ ile ilgili bir miti zayıflatıyor.

IQ hakkındaki en büyük mit, onun değiştirilemeyeceği.

Sanılanın aksine, araştırmalar IQ seviyesinin sadece dört yıl içinde 20 puana kadar artırılabileceğini ve gençlik dönemi boyunca kişilerin IQ seviyelerinde önemli ölçülerde artış ve azalma olabileceğini belirtiyor.

Çalışma ergenlik dönemindeki kişilerle yürütülse de aynı bulgular yetişkinler için de geçerli olabilir.

Çalışmanın yürütücüsü Cathy Price’a göre sorulması gereken soru, beyin yapımızda hayat boyu değişiklikler olabiliyorsa IQ seviyemizde de değişiklikler olup olamayacağı.

Price, beyin yapımızın yetişkinlik döneminde bile değişikliklere adapte olabildiğini belirten pek çok bulgu olduğunu belirterek bu soruya evet cevabını veriyor.

Çalışma boyunca ergenlik dönemindeki 33 kişi dört yıl boyunca izlenmiş.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmanın ilk yazarı Sue Ramsden, 2008’de yapılan IQ testlerinde dört yıl önceki testlere göre katılımcıların performanslarında oldukça önemli ölçüde değişiklikler olduğunu, bazılarının çok daha iyiye giderken bazılarının performansının kötüleştiğini belirtiyor.

Performanslardaki bu değişiklikler ile katılımcıların beyin yapılarındaki değişiklikler arasında net bir bağlantı bulunması ise IQ seviyesindeki değişikliklerin varlığını da kanıtlamış oluyor.

Price, bazı çocukların çok erken gözden çıkarılıyor olabileceğini vurguluyor:

“Hayatlarının çok erken dönemlerinden çocukları değerlendirip onların eğitim sürecini belirlemeye fazlasıyla eğilimliyiz fakat görüyoruz ki zekâları gelişmeye devam ediyor. Düşük performans gösteren çocukların birkaç yıl içinde ciddi bir gelişme gösterebileceklerini akılda tutup onları gözden çıkarma konusunda dikkatli olmalıyız. Bu biraz fitnessa benziyor. 14 yaşında formda olan bir genç eğer egzersiz yapmayı bırakırsa 18 yaşında daha az formda olabilir. Aksine, formda olmayan biriyse egzersizle forma girebilir.”

Haber Kaynağı: PsyBlog

Araştırmanın Kaynağı: Nature

Hazırlayan: Sabriye Pamukçu

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar