21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

İnsanları Hayatta Geride Bırakan 5 Korku

Korkularınızı kabul etmek ve onlarla yüzleşmek hedeflerinize ulaşmanızın anahtarıdır.

Korkularınız ne konuda olduğu, ilişkinizi, kariyerinizi, ölümünüzü veya rahatsızlığınızı içeriyor olması mühim değildir. Konfor bölgenizin içinde kalmak küçük bir hayat yaşamanızı sağlayacaktır.

Birçok insan aslında depresyona sebep olabilecek endişe duygusunu hissetmemek için çok uğraşır. Ancak, kendilerini rahat tutma çabaları istemeden geri teper. Bu insanlar, tamamen ‘canlı’ hissetmeleri için ihtiyaç duydukları risk ve heyecandan eksikliğinden ötürü sıkıcı ama güvenli hayatlar yaşarlar.

İşte insanları hayatta geride bırakan 5 duygu:

1- Değişim

Sürekli değişen bir dünyada yaşıyoruz ve değişim her zamankinden daha hızlı gerçekleşiyor. Ancak bu gerçeğe rağmen, değişimden korkan birçok insan var, bu yüzden buna direniyorlar.
Bu, yolunuza çıkan birçok umut verici fırsatı kaçırmanıza neden olabilir. Değişimden kaçındığınızda durgun olma ve sıkışıp kalma riski taşırsınız.

2- Yalnızlık

Yalnızlık korkusu bazen insanların yalnız yaşamaktan kaçınmasına, hatta kötü ilişkilerde kalmasına neden olabilir. Yalnızlık korkusu insanların yüz yüze bağlantılar kurmaktan kaçınma dereceleriyle orantılı olarak takıntılı bir şekilde sosyal medyayı kullanmalarına neden olabilir.

Yalnızlığı önlemek akıllıca olsa da (çalışmalar, sağlığınız için sigara içmek kadar zararlı olduğunu gösteriyor), kendinizi sağlıklı insanlarla ve sağlıklı sosyal etkileşimlerle çevrelemek önemlidir.

3- Başarısızlık

Dünyadaki en yaygın korkulardan biri başarısızlık korkusudur. Başarısız olmak utanç vericidir ve inançlarını güçlendirebilir. Ayrıca başarının garanti edilmediği bir şey yapmaktan kaçınabilirsiniz. Sonuçta, başarı bulmanıza yardımcı olabilecek tüm yaşam derslerini ve fırsatları kaçırırsınız.

4- Reddedilme

Birçok insan, reddedilme korkusu nedeniyle yeni insanlarla tanışmak veya yeni bir ilişkiye başlamaktan kaçınır. Evli olan kişiler bile bazen eşlerinden bir şey istemekten kaçınır ve kişinin hayır diyeceğini hayal eder. Randevu istemekten veya patronunuzdan bir yükseltme istemekten korktuğunuzda, reddedilme korkusu sizi sıkıştırabilir. Reddedilme korkusundan dolayı kaçırılan bir fırsat reddedilme korkusundan daha acıdır.

5- Belirsizlik

İnsanlar genellikle belirsizlik korkusundan dolayı farklı bir şey denemekten kaçınırlar. Sonuçta, yeni bir şey yapmanın hayatı daha iyi hale getireceğine dair bir garantisi yoktur. Buna karşın, aynı kalmak güvenli bir yoldur. Yeni bir işi kabul etmekten veya yeni bir şehre taşınmaktan korkuyorsanız, korkunuzu bir kenara bırakıp harekete geçin. Belirsizlik korkusunun sizi geride bırakmasına izin vermeyin.

kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar