19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Duyduğunuza İnanamayacağınız Bazı Farklı Fobiler

İnsanların korku hissetmeleri de diğer tüm duygular gibi normaldir. Fakat öyle garip korkular var ki duyulduğunda şaşırmamak elde değil.

Ablutophobia

Yıkanmaktan korkma olarak bilinen bu fobi, bilinçaltında geliştirilmiş düşüncelerden kaynaklı olabilir ve genellikle çocukluktan gelmektedir. Çocukluklarında duş esnasında travma yaşayan insanlarda çok sık ortaya çıktığı da kanıtlanmıştır.
Tedavi edilmemesi durumunda bol terleme, kalp çarpıntısı, mide bulantısı ve oksijen olmadığını hissetme gibi sorunlara neden olabilir.

Tetraphobia

Tetrafobi, 4 rakamından korkma durumudur. Uzak Doğu halklarında yoğunlukla görülen bu fobiye özellikle Çin, Japonya, Kore ve Tayvan’da sıkça rastlanmaktadır. Bu fobiye sebep olan ise dört kelimesinin güncel Çince’de ölüm kelimesine oldukça benzemesidir. Hong Kong’da bazı gökdelenlerde 40 ile 49 arasındaki bütün katların atlanmış olması, 39. Kattan sonra 50. kata geçilmesi, Kore’de hastane ve kamu binalarında 4’lü katların bulunmaması ve Çin’de üretilen savaş uçaklarının 5 sayısı ile başlaması bu korku karşısında alınmış önlemlere örnektir.

Hippopotomonstrosesquippedaliophobia

Bu kadar uzun bir isimle adlandırılmış olmasına rağmen bu fobi, uzun kelimelerden korkma durumu için kullanılmaktadır.

Phobophobia

Bu fobi, herhangi bir şeye karşı kendisinde korku gelişmesinden aşırı korkmak durumu için kullanılır. Bu korkuya sahip kişiler, korktukları herhangi bir durum olmamasına rağmen korkabilecekleri bir durum olmasından korkarlar.

Trypophobia

Tripofobi, herhangi bir yüzeyde bulunan kümelenmiş deliklere karşı hissedilen korku, iğrenme ve endişe gibi aşırı duygulara verilen isimdir. Bu fobiye sahip insanlar deliklerden, delikli yüzeylerden rahatsız olurlar. Bazı kişilerde bu durum kusmaya kadar giden belirtiler gösterebilir.

Turophobia

Antik Yunan’dan gelen bu kelime, Turophobia peynirden korkma durumu için kullanılmaktadır. Öyle ki bu fobiye sahip insanlar peynir tabağının olduğu masalara bile oturamamaktadırlar.

Nomophobia

Cep telefonuyla iletişim olanağından uzak kalma korkusu olarak tanımlanan Nomophobia, teknolojinin gelişmesi ve telefonların yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan bir fobidir. 2008 yılında yapılan bir araştırma, İngilizler’in % 53’ünde, ki bu yaklaşık olarak 13 milyon insana denk gelmekte, cep telefonuna ulaşamama anksiyetesi olduğunu gösteriyor. Bu fobiye sahip insanlar sadece sosyal medya’yı takip edemediği için gittikleri geziyi yarıda keserek geri dönmeye bile karar verebilecek kadar telefonlarına bağlıdırlar.

Phobias: When Fear Become Irrational

Four

Fear of Fear

Trypophobia

Nomophobia

Hazırlayan: Didar Aldede

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar