21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Dünyanın Merkezi: Egosantrizm

Egosantrizm nedir? Dünya kimin etrafında dönüyor?

Çoğunlukla 2 ve 7 yaş arasında gelişimini sürdüren çocuklar arasında gözlemlenen egosantrizm ve egosantrik düşünce biçimi kişinin yalnızca kendi bakış açısını kullanarak olayları yorumlamasıdır. Bu yaşlarda fazlaca görülmesine rağmen yetişkinlerde ise bir problem ve davranış bozukluğu veya ruhsal bozukluk olarak nitelendirilebilir.

Dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşünen ve başkalarının da farklı fikir ve görüşlere sahip olabileceğini idrak edemeyen çocuklar paylaşımcı olmayıp sabırsız ve aceleci tavırlar içerisindedir. Yetişkinlerdeki bu tavır ise her olaya yalnızca kendi penceresinden bakmayı ve yalnızca kendini esas almayı kapsar.

Dünyamızla ilgili bazı kalıplaşmış ve kesin bilgileri kendi gözüyle görüp şahit olmadığı için reddeden insanlar aslında egosantrizmin en büyük örneklerini oluşturabilir.

Günlük Hayattan Egosantrizm Örnekleri

Küçük bir çocukla saklambaç oynarken aslında egosantrizmin en büyük örneklerinden biriyle karşılaşabilirsiniz. Oyuna başladığınızda sizin onu görmeyeceğini düşündüğü bir şekilde saklanabilir. Örneğin koltuğun arkasında tüm vücudu görünecek şekilde saklandığını ve görünmediğini düşünüyor olabilir çünkü egosantrizm dönemindeki bir çocuk sizin gördüklerinizi yalnızca onun gördüğü kadar olduğunu düşünür. Başka bir ifadeyle onlar sizi göremiyorsa siz de onları göremiyorsunuz demektir.

Bir başka çarpıcı örnek görmek için bu yaş dönemdeki bir çocukla bir diyalog kurabilirsiniz. Öncelikle kız veya erkek kardeşi olup olmadığını sorun. Evet cevabını aldıktan sonra kardeşinin bir kardeşi olup olmadığını sorduğunuzda muhtemelen hayır cevabını alacaksınız çünkü yalnızca kendi dünyalarının olduğuna inanırlar.

Aynı şekilde bu yaş grubundaki bir çocuğun sınıf öğretmenini otobüste kendi oğluyla birlikte gördüğünü varsayalım. Çocuğun ailesinde otobüse binen kişi erkek kardeş ise bu çocuk büyük ihtimalle öğretmeninin yanındaki kişiyi de öğretmeninin erkek kardeşi olarak algılayacaktır.

Elkind, D. (1967). Egocentrism in adolescence. Child development, 1025-1034.

Kaynak

Hazırlayan: Tuğba Yağmur

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar