25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Çocuğunuzla Çizgi Film İzlemeli Misiniz?

Çocuğunuzla beraber çizgi film izlemek, birlikte eğlenirken hayata dair önemli paylaşımlar da yapabileceğiniz bir fırsattır.

Çocuğunuzla Beraber Çizgi Film İzlemenin Faydaları

* Çocuklar ebeveynleriyle kaliteli zaman geçirmeye ihtiyaç duyarlar. Bu süreçte çocuklarla beraber çizgi film izlemek, ebeveynlerin kendi deneyimlerini paylaşabilmesine, çocukların soru sorup kendini geliştirebilmesine, ebeveyn ve çocukların beraber zevk alabilmesine ortam sunar.

* Çocuklar her türlü içeriğe kolayca ulaşabildiği için zararlı içeriklerle karşılaşabilmektedir fakat bu süreçte ebeveynler çocukların izleyeceği içerikleri uygun bir biçimde seçebilecek ve takip edebilecektir. Bu da çocuğun zararlı içeriklerden uzak tutulabilmesi açısından faydalı olacaktır.

* Ebeveynler özellikle çocuğunun sevdiği, yaşına uygun, aşırı şiddet, ayrımcılık barındırmayan eğitici ve eğlendirici filmleri tercih etmelidirler. Kaliteli filmler, çocukların bilim, teknik, sanat, kültür, edebiyat, tarih, coğrafya konularına ilgisini artırır, bilmedikleri yerleri ve kişileri öğrenmelerini sağlar. Eğitim açısından bilimsel, bilim-kurgu, belgesel, drama türü gibi çocuğun duygusal olarak kendini tanımasını ve gelişmesine katkı sağlayan çizgi filmler de seçilebilir. Bu durumda çocuğun gelişimi de ebeveyn tarafından desteklenmiş olur.

* Çocuklar, kendilerini seyrettikleri filmlerdeki kahramanların yerine koyabilir ve kısa süreli duygusal değişim yaşayabilirler. Hayal dünyalarını zenginleştiren görüntüler, sesler eşliğinde kahramanla sevinir, heyecanlanır veya üzülürler. Filmler aynı zamanda çocuklara kendilerinden farklı olan insanları tanıma fırsatı verir, tolerans ve anlayış gelişimine katkıda bulunur. Bu süreçte ebeveynler tarafından çocukla kurulan iletişim, çocuğun kendini daha net yansıtmasına ve düşüncelerini ortaya koymasına olanak sağlar.

* Çizgi filmler sayesinde çocuklar, gündelik hayatta daha önce karşılaşmadıkları ancak karşılaşabilecekleri soygun, kaza, yalnız kalma gibi zorlayıcı durumlara tanık olur ve kendilerinin başına geldiğinde ne yapacaklarına dair fikir geliştirerek hazırlıklı olabilirler. Filmlerdeki karakterlerin başlarına gelen benzer durumlarla nasıl baş edeceklerini, insan ilişkilerindeki iniş ve çıkışları ve farklı sorunları nasıl çözebileceklerine dair fikir sahibi olabilirler. Bu süreçte çocukları yanlış fikirlere kapılmaması için ebeveyn tarafından desteklenmesi gerekir çünkü gerçeklik ve hayal dünyası arasındaki bağlantıyı doğru tamamlamasında ebeveynleri rolü büyüktür.

* Çocuk ve ebeveynin beraber çizgi film izlemesi ortak bir paylaşım sağlar ve aralarındaki bağı güçlendirir. Aynı zamanda bu ebeveynlere kaliteli bir öğretim fırsatı sunabilir. Öreğin çizgi film bittikten sonra yapılacak bir sohbet sayesinde çocukların gelişimi ve soyut düşünme yeteneği desteklenebilir.

* Ayrıca ebeveynlerin duygusal ve fiziksel olarak katıldığı böyle bir etkinlik, özellikle çocuklar için son derece iyileştirici ve geliştirici etkilere sahip olacaktır.

TRT Çocuk – Ebeveyn Akademisi

Kapak Görseli

Hazırlayan: Didar Aldede

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar