21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Ağzımızın Tadı Hiç Kaçmasın!

Bardağın boş tarafını görenlere hep karamsar dedik. Peki ya bardağın bir tarafı dolu olduğu için bardağı hep dolu görmek sağlıklı mı?

Pollyanna Prensibi nedir?

Pollyanna bir çocuk kitabının her şeyin yalnızca olumlu tarafını görme yeteneğine sahip küçük bir kız olan ana karakteridir. Bu yenilmez ve kararlı iyimserlik, daha mutlu yaşamlar yaşamamıza yardımcı olabilecek bir felsefeyi tanımlamak için ilham kaynağı olmuştur. “Pollyanna Prensibi” terimi, bir konuşma sırasında insanların olumluya odaklanma ve daha olumlu kelimeler ve terimler kullanma eğilimini ifade eder. Genel anlamda, zihinsel olarak sağlıklı olan ve depresyondan muzdarip olmayan insanlar, negatif olandansa daha olumlu olana daha fazla odaklanma eğilimindedir ve anılarındaki olumsuz olaylardan daha olumlu olanları hatırlamaya eğilimlidir.

Pollyannaizm’in Psikolojisi

Bu, doğuştan gelen pozitif yanlılığımızın çoğumuzu etkileyen duygudurum bozukluklarından ayrı bir şey olduğunu gösterir ve en bunaltıcı zamanlarda bile pozitiflere odaklanabildiğimizi gösterir. Doğuştan gelen bu eğilim, depresyon için yapılan birçok tedavinin, spektrumun olumsuz tarafına düşmek yerine, sağlıklı bir pozitiflik ve gerçekçilik dengesini geri yüklemek için kendi iç gücümüzü kullanmamıza rehberlik edebilir.

Buradaki mesaj, aslında yaşamdaki iyiliği fark etmek ve pozitif psikolojinin son yükselişiyle güzel bir şekilde bağlanan pozitiflere dikkat etmek için programlanmış olduğumuzdur. Olumlu düşünmek ve iyimser kalmakta zorlanıyorsanız, olumluya odaklanacağınızı düşündüğünüzden çok daha iyi olduğunuzu hatırlatmak için bu parçayı ve Pollyanna İlkesi bilginizi kullanın. Zaten parlak tarafa bakabileceğiniz konusunda rahat olun; bazen onu kucaklamak için biraz dürtmeye ihtiyacımız olur!

Kaynak: Psychology Today

Hazırlayan: Nil Aydın

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar