30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Frida Kahlo Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

1.Doğum Tarihini Kendi İsteğiyle Değiştirdi:

Frida Kahlo, doğum tarihini 7 Temmuz 1910 olarak ilan etti, ancak gerçekte 6 Temmuz 1907’de doğmuştu. Bu tarihi seçmesinin nedeni, 1910’da başlayan Meksika Devrimi’ne denk gelmesiydi.

2.Meksika Kökenli Değildi:

Mexico City’de doğan Frida Kahlo, Meksika kökenli değildi. Annesi İspanyol asıllı bir askeri aileden gelirken, babası Almanya doğumlu bir fotoğrafçıydı ve entegrasyonu kolaylaştırmak için adını Guillermo Kahlo olarak değiştirdi.

3.Zorlu Bir Çocukluk Geçirdi:

Frida, annesinin bir çocuğunu kaybetmesinin ardından dünyaya geldi; bu durum annesini depresyona sürükledi ve Frida’yı bir dadıya emanet etti. Meksika Devrimi sırasında ailede gerilimler yaşandı.

4.Doktor Olmak İstedi:

Resim yapmadan önce Frida Kahlo’nun aklında tek bir düşünce vardı: doktor olmak. 16 yaşında, ülkenin en iyi okulu olan Escuela Nacional Preparatoria’ya kabul edilen 2000 öğrencinin içinde ilk 35 kızdan biri oldu. Burada özellikle tıp ve doğa bilimlerinde büyük yetenek gösterdi.

5.Korkunç Bir Otobüs Kazası Onu Sanatçı Yaptı:

17 Eylül 1925’te Frida Kahlo’nun hayatı alt üst oldu. Sadece 18 yaşındayken içinde bulunduğu otobüs, bir tramvayla çarpıştı; birçok kişi yaralandı, arasında Frida da vardı.

6.Birçok Öz-portre Çizdi:

Frida Kahlo’nun 143 tablosunun 55’i öz-portrelerdi; bunun sebebi yatağında resim yapabilmesiydi. Bu eserler, duygularını ve acılarını ifade etmesine olanak tanıdı.

7.Politik Aktivist:

1928’de Meksika Komünist Partisi’ne katılan Frida Kahlo, Meksika toplumuna hizmet etmek istedi. 1937’de Rus komünist Leon Trotsky’i ve eşini Meksika’ya davet etti. Feminist olan Kahlo, kadınların özgürleşmesini savundu ve cinsiyet eşitliğini destekledi.

8.Karmaşık Aşk Hayatı:

Frida Kahlo’nun aşk hayatı inişli çıkışlıydı. Hayatının aşkı ressam Diego Rivera’ydı, ilk kez 1929’da ve ikinci kez 1940’ta evlendiler. İkilinin ilişkisi karmaşıktı, Rivera Frida’nın kız kardeşiyle, Frida ise şarkıcı ve dansçı Josephine Baker ile ve Leon Trotsky ile ilişkisi oldu.

9.Hayatının Sonu Çileliydi:

Frida Kahlo, hayatı boyunca kazandığı yaralar nedeniyle çok acı çekti; sağlık sorunları sırtından ayaklarına kadar uzandı. 1950’den itibaren sağlığı ciddi şekilde kötüleşti.

10.Mavi Ev’i Frida Kahlo Müzesi Oldu:

Meksika City’nin güney banliyösünde bulunan Casa Azul (Mavi Ev), Frida Kahlo’nun doğup öldüğü yerdir ve şimdi Meksikalı sanatseverler için görülmeye değer bir yer haline gelmiştir. Frida’nın rengarenk cephesine sahip bu evde, onun külleri odasındaki pre-Kolombiyen urnada dinlenmektedir.

Kaynak:

https://artshortlist.com/en/journal/article/10-things-to-know-about-frida-kahlo

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar