21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Dünya’da Henüz Tam Olarak Keşfedilmemiş Yerler

Dünyamız birçok güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Geniş çaplı bu güzellikleri bazen coğrafi, siyasi veya kısıtlı olanaklar nedeniyle keşfetmek zorlaşmıştır. Bugünkü listemizde bu doğa harikası keşfedilmemiş yerleri inceleyeceğiz!

1) Kuzey Dağı Orman Kompleksi – Myanmar

30.000 kilometre kareden fazla alana sahip Kuzey Dağı Orman Kompleksi Güneydoğu Asya’nın en büyük ormanı olma özelliğine sahiptir. Kompleks içinde soyu tükenmeye yüz tutmuş çeşitli hayvan ve etnik gruplar bulunmasının yanında türlü ağaçlar, dağlar ve şelaleler de hala keşfedilmeyi beklemektedirler!

2) Kuzey Senitel Adası – Hindistan

Bengal Körfezi’nde neredeyse 60.000 yıldır temassız kalan bu ada barındırdığı gizemler nedeniyle dünyada gidilmesi yasak olan adalardan biridir. Kuzey Senitel Adası turistik potansiyeli olmasına rağmen izole olmuş kabileleri barındırdığından oldukça tehlikelidir.

3) Amazon Yağmur Ormanları

Dünyanın en büyük ormanı unvanına sahip 9 ülkeyi kapsayan bu orman 6.7 milyon kilometre kareyi kaplar. Amazon Yağmur Ormanları bizlerin yaşamında bulundurduğu karbonlarla küresel ısınmayla mücadelemiz açısından oldukça kritik bir yere sahiptir. Ayrıca bu ormanda yaşayan 49 milyon insanın içinde 400 çeşitli yerli grup yaşamasına ek olarak bu gruplar yaklaşık 300’e yakın yerli dil konuşmaktadır. Bu bakımdan da dünyanın en çeşitli insan gruplarına ev sahipliği yapan yerlerden biri olma özelliğini taşımaktadır!

4) Machapuchare – Nepal

Dünyadaki en az ziyaret edilen yerlerden biri olan Machapuchare Dağı Hindu Tanrı Shiva’nın evlerinden biri olması nedeniyle dokunulması ve ziyaret edilmesi yasaktır.

5) Mariana Çukuru – Pasifik Okyanusu

Mariana Çukuru en yüksek dağ olan Everest Dağı’nın boyutunu geçerek 10.994 metre derinliğiyle Dünya’nın en derin yeri olarak akıllarımıza kazınmıştır. Böyle bir derinlik insanların keşfedebilmesi için elverişli olmadığından diplerinde neler olduğu henüz su yüzüne çıkartılamamıştır.

6) Gangkhar Puensum – Butan

Tibet ve Bhutan’ın arasında yer alan bu dağın tepesine aksaklıklar, haritada yanlış anlaşılmalar, dinsel inançalr ve son olarak da 2003’teki tırmanma yasağıyla henüz tam olarak keşfedilmeyen yerlerden biri olmuştur.

7) Tepuis – Venezuela

Yerlilerin Tanrı’nın evi adını verdiği tırmanması oldukça zor olan dik şekilli bu dağ birbirinden farklı endemik bitkiye ve hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

8) Son Doong Mağarası – Vietnam

En büyük mağara olan son doong mağrası ilk kez 1990 yılında keşfedilmiştir fakat günümüze kadar sonu hala getirilememiştir.

9) Antartika

Üzeri devasa buzlarla kaplı Antarika kıtası zorlu iklim şartlarıyla ve en kurak yer olmasıyla keşfedilmesi en zor yerlerden biridir.

Kapak Görseli

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Hazırlayan: Eslem Akten

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar