21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Dünyanın 8. Harikası: Kaindy Gölü

Eşsiz rengi ve suların altında kalan ormanın görüntüsü burayı görenleri büyülüyor. Diğer ismi Batık Orman olan Kaindy Gölünü sizler için inceledik.

Kaindy Gölü, Kazakistan’ın Tian Shan Dağları’nın bir bölümünde, ülkenin en büyük şehri Almatı da bulunur. Kaindy gölü neredeyse yarım kilometre uzunluğundadır ve bazı kısımları 30 metre derinliğe kadar iner.

Gölün oluşması 1911’de büyük bir heyelana sebep olan ve doğal bir şekilde baraj oluşturan 7.7 büyüklüğünde olan depremden kaynaklanır. Arka arkaya yağan yağmur suları ile baraj dolmuştur ve ormanın üstünü örten bir göl meydana gelmiştir. Bu ormana “Batık Orman” denilmesinin nedeni budur.

Göl, sudan çıkan ölü ve ağartılmış ladin ağaçlarının sayısı ile ünlüdür. Ladin ağaçları yanlış yerleştirilmiş kürdan gibi suyun yüzeyinden görünür. Su altında kalan ormanda ki ağaçlar hala büyümeye devam etmesi ve çürümemeleri burayı ilginç ve benzersiz yapan şeylerden biridir. Kaindy Gölü deniz seviyesinden yaklaşık 2.000 metre yüksekte olduğu için suyu inanılmaz derecede soğuktur. Bu sayede suyun içinde kalan Ladin ağaçlarının bozulmadan kalmasına yardımcı olmuştur. Suyun altından bakıldığında ağaçlar, asırlık bir ormandan çok gemi enkazı kalıntılarına benzetilir. Ayrıca bölgedeki kireçtaşı birikintileri tarafından değiştirilen Kaindy Gölü, diğer göllerden tamamen farklı ve hiç görülmemiş bir renge sahiptir. Su altı ormanın, ağaçların gövdelerinin gölün turkuaz renkli sularıyla birlikteki görüntüsü inanılmaz bir manzara oluşturur.

Kaynak 1

Kaynak 2

Kapak Görseli Kaynak

Hazırlayan: Ülkü Ünal

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar