30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Dünyadaki En Büyüleyici Orman: Amazon Yağmur Ormanları

Yüksek seviyede yağış alan, fauna ve flora olarak çok fazla biyoçeşitliliğe sahip olan yağmur ormanları hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Bazı bilgileri yazımızda sizler için derledik.

1. Dünyanın Akciğerleri
Amazon Yağmur Ormanları, dünyadaki oksijenin %20’sinden fazlasını üretmekten sorumludur, bu yüzden birçok kez “Dünyanın Akciğerleri” olarak anılır.

2. 9 Ülkeyi Kapsar
Güney Amerika’da bulunan ve tropiklerin birincil ormanlarının yarısından biraz fazlasını oluşturan Amazon Yağmur Ormanları, 9 ülkeyi kapsıyor. Amazon ormanı Brezilya, Bolivya, Peru, Ekvador, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası’nı içerir.

3. Dünyanın En Büyük Yağmur Ormanları
Amazon yağmur ormanları ne kadar büyük? Yaklaşık 2,3 milyon mil kare (6 milyon kilometre kare) bir alanı kaplayan Amazon Yağmur Ormanı, dünyanın en büyük tropikal yağmur ormanıdır. Amazon, sonraki iki yağmur ormanından (Kongo Havzası ve Endonezya’nın tropikal bölgeleri) daha büyüktür. 2020 itibariyle, Amazon’un 526 milyon hektar birincil ormanı vardır.

4. Amazon Nehri Hacim Olarak En Büyük
Amazon Nehri, saniyede yaklaşık 209.000 metreküp ortalama deşarj hızıyla deşarj açısından dünyanın en büyük nehridir- okyanusa yapılan küresel nehir deşarjının yaklaşık %20’sini temsil eder.

5. Zengin Ekosistem
Amazon, dünyanın en zengin ve en çeşitli ekosistemlerinden biridir. 40.000’den fazla bitki türüne, 3.000 balık türüne, 1.300 kuş türüne, 430 memeliye ve 2,5 milyon farklı böcek türüne ev sahipliği yapıyor! Orman zemininde gizlenen veya ağaçtan ağaca hareket eden pek çok ilginç ve çeşitli yaratık bulacağınızı söylemek güvenli.

6. Ölümcül Yaratıkların Evi
Amazon’daki hayvanların çoğu nazik ve arkadaş canlısı olsa da zehirli yılanlar, zehirli kurbağalar, jaguarlar ve et yiyen piranalar gibi kesinlikle uzak durmak isteyeceğiniz birkaç hayvan vardır!

7. Karanlık Orman Zemini
Ağaçların kalın kanopileri (üst dallar ve ağaç yaprakları) nedeniyle, ormanın birçok kısmı neredeyse siyah bir orman zeminine sahiptir, çünkü güneş ışığının yalnızca %1’i gerçekten geçebilir. Kanopiler o kadar kalın ki, yağmur yağdığında suyun toprağa ulaşması 10 dakikayı bulabiliyor.

8. Yerli Kabileler
Amazon Yağmur Ormanları binlerce farklı ağaç ve hayvan türüne ev sahipliği yapmanın yanı sıra 400-500 yerli kabileye de ev sahipliği yapıyor. Bu kabilelerin 50’den fazlasının dış dünyayla hiç temas kurmadığı tahmin ediliyor, bu da Amazon’un hala dokunulmamış kısımlarının olduğunu gösteriyor.

9. Ormansızlaşma
Son 40 yılda, Amazon Yağmur Ormanlarının %20’si şimdiden kesildi ve ormansızlaşma bu hızla devam ederse, önümüzdeki 40 yılda pek bir şey kalmayabileceği tahmin ediliyor.

AMAZON RAINFOREST FACTS

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar