19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Müzik Dinleyerek Ders Çalışabilir Miyiz?

Okul dönemi içerisinde ya da sınavlara çalışırken kitaplardan kendimizi alamıyoruz. Her gece, yıldızların aydınlattığı çalışma seanslarında, sürekli olarak gece yarısını geçersiniz ve çalışma saatleriniz çoğalır. Ya yatak odanızda saatlerce sessizlik içinde ders çalışmaktansa daha faydalı bir uygulama olsaydı?

İşte O Uygulama : Müzik

Müziğin çalışmanıza yardımcı olduğunu muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Ancak, hem ebeveynlerin hem de profesörlerin müzikle çalışmanız için neden sizi teşvik ettiğini biliyor musunuz? Çalışmalar, müziğin insan vücudu ve beyni üzerinde birçok olumlu etki yarattığını göstermiştir. Müzik hem sol hem de sağ beyni aynı anda harekete geçirir. Her iki yarım kürenin aktivasyonu öğrenmeyi en üst düzeye çıkarabilir ve hafızayı geliştirebilir.

Müziğin vücudunuz ve beyniniz üzerindeki etkisine yakından bakalım mı?

Stresi Azaltıcı Etki

Yoğun bir dönemin ortasında, öğrencilerin stresi yükselir. Müzik, duyguları işlemenin ve bunalmış durumdayken onların kararlılığını güçlendirmenin bir yoludur. İnsanlar stresle başa çıkmalarına yardımcı olduğu için genellikle bağ kurabilecekleri müziğe yönelirler. Bu nedenle, üniversite hayatı sizi biraz moralsiz, sersemlemiş veya dikkati dağılmış hissettirdiyse, ders çalışırken biraz müzik açmak iyi bir fikir olabilir.

Odaklanma Etkisi

Stanford’da müziğin dikkat ve odaklanmaya olan etkisini test eden araştırmacılar çalışmalarında 1800’lerden kalma müzik bestelerini kullandılar ve “müziğin beynin dikkat verme, tahminlerde bulunma ve olayı hafızada güncelleme ile ilgili alanlarını meşgul ettiğini” buldular. Müzik seçiminin beyin işlemesinde etkili olduğuna inanarak, “Araştırmanın amacı beynin olayları nasıl sıraladığına bakmaktı, ancak araştırma aynı zamanda besteciler tarafından 200 yıl önce kullanılan müzik tekniklerinin beynin gelen bilgileri düzenlemesine yardımcı olduğunu da ortaya çıkardı. Özellikle Mozart, Bach ve Beethoven, öğrencilerin bilgileri kategorilere ayırmalarına yardımcı olabilir!

Dinlendirici Etki

Ders kitaplarını kapatıp battaniyenizin altına uzanıyorsunuz, ancak zihniniz hâlâ edindiğiniz tüm bilgilerle meşgul. Müzik, çalıştıktan sonra geceyi kapatmanıza yardımcı olabilir. Klasik müzik dinlemenin üniversite öğrencilerinde uykusuzluğu etkili bir şekilde tedavi ettiği de gösterilmiştir

Müzik iyi ki var!

Hazırlayan: Umutcan Çavdar

Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar