21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Uykuda Yabancı Dil Öğrenmek Mümkün mü?

İnsan beyninin sınırlarının gizemi devam ederken, nörobilim alanında her geçen gün heyecan verici yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. İşte bunlardan biri de uykuda yabancı dil öğrenmenin imkânı üzerine. Ayrıntılar yazımızda.

Yabancı bir dil öğrenmenin pek çok insan için zorluğu her zaman konuşuluyor. Hal böyleyken, öğrenme üzerine sorular ve araştırmalar da bitmiyor. Peki tüm yöntemler ve koşulların yanı sıra uykuda yabancı dil öğrenebilme ihtimalini hiç düşündünüz mü? İnsan zihni gerçekten de oldukça gizemli. Evet, uykuda yabancı dil öğrenmek mümkün olabilir. Gün içinde yeni öğrenilen bilgilerin uyku sırasında, beyinde gerçekleşen süreçlerle pekiştirildiği biliniyor. Ancak, uykuda öğrenmenin ise mümkün olmadığı düşünülüyordu. Yeni nörobilim çalışmaları bu konuya farklı bir noktadan bir ışık tutuyor ve şaşırtmaya devam ediyor. Bern Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma, beynin uyku sırasında yeni öğrenilen bilgileri yalnızca pekiştirmekle kalmadığı yeni şeyler öğrenebildiğini gösteriyor. Uyku ve öğrenme üzerine yapılan önemli çalışmalarda, insanların uyku sırasında yeni kelimeler öğrenebileceği ortaya çıkıyor. Peki ya bu nasıl gözlemlenebiliyor? Şöyle ki; Katılımcıları derin uyku sırasında bir dildeki kelimeler dinletilirken bir yandan EEG yöntemi ile beyin aktiviteleri ölçülüyor. EEG; kafanın yüzeyine yerleştirilen elektrotlar vasıtasıyla beyindeki elektrik faaliyetlerinin kayıt edilmesini sağlayan bir yöntem olarak biliniyor. EEG yönteminden sonra ise, İnsanların uyandıklarında bu kelimeleri gerçekten de tanıyıp tanıyamayacakları test edildi. Şaşırtıcı bir biçimde insanlar, derin uykuda beyin aktivitesinin en yüksek dalgalarının oluştuğu 0.5 saniyelik aralıklarda dinletilen kelimeleri kısmen hatırlayabiliyordu. Uykuda yabancı dil öğrenmenin mümkün olup olamayacağı gözlemi için bu en önemli nokta olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü, bu öğrenme yöntemi yalnızca derin uykudaki yarım saniyelik yüksek dalgaların oluştuğu sırada mümkün olabiliyor.

Beynin öğrenme amacı olmadığı durumlarda bile ufak ipuçlarını görerek öğrenebildiği savunuluyor. Ancak bunun için bir uyanıklık hali olması gerektiği düşünülse de, bu çalışma ile birlikte bilincin kapalı olduğu uyku halinde bile insanların yeni bilgiler öğrenebildiği kanıtlar elde edilmiş oluyor. Bu kanıtlar henüz çok yeterli olmasa da artık bunun mümkün olduğu söylenebiliyor. Her geçen gün yeni gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor ve bunların hepsi sinirbilimi adına oldukça ilgi çekici gelişmeler oluyor. Bu bilimsel çalışmadan elde edilen veriler ise gerçekten çok heyecan verici. Kim bilir, belki de ileride bu konuda teknolojik sistemler geliştirilecek ve uykuda yabancı dil öğrenmek tam anlamıyla mümkün olacak.

Kapak Görseli

Kaynak

Hazırlayan: Dilanur Akbaba

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar