20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Fareler Küçük Sırt Çantaları Giymek İçin Eğitiliyor

Böylece Enkazda Mahsur Kalmış Depremzedeleri Kurtarabiliyorlar.

Kahraman Fareler Projesi ile çalışan bir bilim insanı, deprem molozlarında gezinmek için kemirgenleri eğitiyor.

Bir depremden sonra molozda mahsur kalan biri için fare hoş olmayan bir görüntü olabilir. Ancak bir bilim insanı, fareleri ilk müdahale ekipleri olarak eğitiyor ve onları insanları depremden kurtulanlara götürebilmeleri için sırt çantaları ve küçük mikrofonlarla donatıyor.

Farelerin eğitim programını geliştiren Dr. Donna Kean Newsweek’e “Sıçanlar, enkaz altında gömülü kurbanlara ulaşmak için küçük alanlara girebilecekler” dedi . “Çok çevikler, her türlü farklı ortamda hareket etmekte çok iyiler. Arama ve kurtarma tipi işler için mükemmeller.”

Morogoro, Tanzanya, Doğu Afrika merkezli Kean, APOPO adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşla birlikte “Kahraman Fareler” adlı proje üzerinde çalışıyor.. People’a göre Kean, yedi fareyi sırt çantası takmak ve sahte enkazda gezinmek, ardından bir bip sesi duyduklarında “üsse” dönmek için eğitti.

Farelerin sırt çantaları sevimli ve kullanışlıdır. Bu çantalar mikrofonlar, video donanımı ve konum izleyicileri içerirler. Sıçan bir deprem tarafından kapana kısılmış birine ulaştığında, yer üstündeki insan kurtarıcılar hayatta kalanla iletişim kurabilecek ve konumlarını tam olarak belirleyebilecekler.

Kean Newsweek’e verdiği röportajda, “Kurbanlarla fare aracılığıyla konuşma potansiyelimiz var” dedi ve bir terzi meslektaşının farelerin minik sırt çantalarını yaptığını açıkladı. “Bu oldukça sıra dışı.”

İnsanlara şunları ekledi: “Hayat kurtaracağını umuyoruz, sonuçlar gerçekten umut verici.”

Kean Newsweek’e “Kirli ve hijyenik olmadıkları konusunda yanlış bir kanı var” dedi. “Bizimle iyi bakılıyorlar, sosyal hayvanlardır.”

Kean aslen primat davranışlarıyla ilgileniyordu, ancak kendini farelerin zekasına ve öğrenme yeteneklerine kaptırdı. Newsweek’e göre 170 sıçan, kara mayınlarını tespit etmek ve tüberküloz gibi hastalıkları koklamak da dahil olmak üzere çeşitli görevler için eğitiliyor. Keans’ın eğittiği yedi farenin görevlerini anlamaları sadece iki hafta sürdü.

Ve sonra, Kean’in deprem kurtarma fareleri teste tabi tutulacak. Şimdiye kadar sadece sahte enkazda gezinmelerine rağmen, eğitimli kurtarma farelerini depreme eğilimli Türkiye’ye götürmeyi ve kemirgenlerin molozda mahsur kalan insanları kurtarmaya yardım edip edemeyeceğini görmeyi planlıyor.

“Henüz gerçek bir durumda değiliz; Sahte bir enkaz sitemiz var, ”diye açıkladı Newsweek’e. Umarız hayata geçirilir, Türkiye’de bir arama kurtarma ekibiyle ortak çalışıyoruz. Bu sadece bir deprem olur olmaz ulaşımı ayarlamak gibi bir durum olurdu.”

Fareler gerçek bir depremde etkiliyse ve gerçek enkazda gezinebiliyorsa, Kean’ın programı arama ve kurtarma tekniklerinde devrim yaratabilir.

Donna Kean, “kahraman farelerden” biriyle.

BBC’ye göre , insanlar bir depremin enkazında ne kadar havaları olduğuna, yaralanıp yaralanmadıklarına ve su bulabilmelerine bağlı olarak genellikle birkaç günden birkaç haftaya kadar hayatta kalabilirler. Örnek verecek olursak Haiti’de bir adam lağım suyunu içtikten sonra haftalarca enkaz altında hayatta kaldı.

Bu noktada fareler, hayatta kalanların yerini tespit ederek ve ilk müdahaleyi yapacaklara haber vererek, enkaz altında kalan insanları kurtarmayı kolaylaştırabilir. Kean, kemirgenlerin bu işi benzersiz bir şekilde gerçekleştirmek için uygun göründüğünü söylüyor.

Newsweek’e verdiği röportajda, “Farklı ortamlarda hayatta kalmakta çok iyiler, ve bu, arama ve kurtarma çalışmaları için ne kadar uygun olduklarını gösteriyor.” dedi.

Bu nedenle, bir deprem molozunun içinde sıkışıp kalırsanız, yardımın yolda olduğunu bilmenizi sağlayan şey, bir köpek ya da insan değil, sırt çantası olan bir farenin boncuk gözleri olabilir.

Görsel

Kaynak

Hazırlayan: Hatice Yeşil

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar