30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Pili Kim İcat Etti?

Birçok cihazı çalıştırmak için hayatımızda vazgeçilmez yeri olan pillerin kim tarafından ve nasıl icat edildiğini tarihçesi ile sizler için derledik.

Öncelikle pillerin enerji üretiminde çok önemli bir yeri olan elektrik son 400 yıldaki en önemli buluşlardan biridir. Aslında elektrik tarihin en eski çağlarından beri kullanılıyor olsa da insanlar için kullanılabilecek bir düzeye getirilmesi ancak 1800’lü yıllarda mümkün olabilmiştir.

Pillerin ise enerji amaçlı kullanılmadan önce çok eski yıllarda çok farklı amaçlar için kullanıldığı tahmin ediliyor. Örneğin Mısırlıların yaklaşık 4300 yıl önce pili bakır üzerine antimon kaplamak için kullandıkları, bir dönem Bağdat’ı yöneten Perslilerin ise metallere gümüş kaplamak için pillerden faydalandıkları tahmin ediliyor.

Modern Pilin İcadı

1800 yılına gelindiğinde ‘‘Alessandro Volta’’ büyük bir buluşa imza atarak ilk modern pili icat etmiştir. Volta, bu icadı ile metallerin kimyasal bileşimlerle temas ettiklerinde elektrik ürettiklerini göstermiştir. Yine bu icat sayesinde deneyler kıvılcımların bir anlık etkisi ile sınırlı kalmaktan kurtulmuştur. Yani kesintisiz ve devamlı bir elektrik kaynağı elde edebilmek artık mümkün hale gelmiştir.

Modern pillerden sonra pillerin günümüzdeki haline getirilebilmesi için yani daha fazla geliştirilmesi için birçok bilim adamı tarafından çalışmalar yapılmıştır. Örneğin 1899 yılına gelindiğinde İsveçli Waldmar Jungner, ilk nikel-kadmiyum pili icat etmiştir. 1947’de de başka bir bilim insanı Neumann tarafından ilk defa bir pil hücresi tam olarak sızdırmaz bir şekilde izole edilmiştir.

Lityum-İyon Piller

İlk lityum piller 1970’li yıllarda ortaya çıkmış, bu pillerin çalışması için 1980’lerde ilk çalışmalar yapılmış olsa da ortaya çıkan güvenlik sorunlarından dolayı vazgeçilmiştir. Bu güvenlik sorunlarından dolayı yapılan araştırmalar metal bazlı olmayan ve lityum iyonları kullanan pillere kaymıştır. Sonuçta iyon bazlı lityum gerekli tedbirler alındığında daha güvenli olduğu için Sony, 1991 yılında ilk lityum-iyon pili piyasaya sürmüştür.

Pilin tarihçesine bakıldığında geçmişten günümüze çok ilkel bir ortamdan modern bir ortama geldiğimizi düşünebilirsiniz. Fakat günümüzdeki teknoloji geçmişe göre çok daha hızlı geliştiği için bizden sonraki nesillerin de şu an kullanılan pil teknolojilerini ilkel bulması mümkündür.

Kaynak

Kapak Görseli Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar