30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Mükemmel Bir Teknoloji Vitrini: 1851 İngiltere’nin Büyük Sergisi

Altı milyon kişi, en son bilim ve teknolojiyi görmek için 1851 yılında İngiltere’de bulunan Kristal Saray’ı ziyaret etti. Peki dünyanın dört bir yanından gelen insanlar ne görmek için gelmişti?

Bilim Müzesi’ni her yıl üç milyondan fazla insan ziyaret ediyor ve bu müze Birleşik Krallık’ın bilim, teknoloji ve mühendisliğe adanmış en popüler destinasyonu. Yine de 1851 yılının Mayıs ve Ekim ayları arasında Hyde Park’taki Büyük Sergiye katılan altı milyon ziyaretçi düşünüldüğünde, bu rakam neredeyse mütevazı görünüyor çünkü o sırada bu ziyaretçi sayısı Britanya nüfusunun bir kısmına eşdeğer.

1851 Büyük Sergisi Londra’da Kristal Saray olarak bilinen devasa bir demir ve cam yapı içinde düzenlendi. Mayıs-Ekim 1851 arasındaki beş ayda, altı milyon ziyaretçi, dünyanın dört bir yanından gelen eserlerin sergilenmesinin yanı sıra en son teknolojiye hayran kalarak devasa ticaret fuarına akın etti.

Britain’s Great Exhibition of 1851

Bu, teknolojiyi kitlelere tanıtmak için bu kadar büyük ölçekli bir çabanın sarf edildiği ilk ve belki de tek zamandı. Prens Albert tarafından yönetilen etkinlik, 186.000 £ kar elde etti. Büyük Sergi, teknolojinin daha iyi bir geleceğin anahtarı olduğunu, Sanayi Devrimi’nin arkasında motive edici bir güç olduğunu kanıtlayan bir inanç olduğunu göstermeyi amaçlıyordu.

Muhteşem Buluşlar

Crystal Palace, şaşırtıcı miktarda eşyayla doluydu ve belki de en şaşırtıcı manzaralar, yeni teknolojiye ayrılmış devasa galerilerdeydi. Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar, gemilerde veya fabrikalarda kullanılmak üzere tasarlanmış parıldayan buhar motorlarını görmek için akın etti. Aynı zamanda Great Western Demiryolu bir lokomotif sergiledi. “Üretim Makineleri ve Aletleri”ne ayrılmış geniş galerilerde elektrikli matkaplar, damgalama makineleri ve vagonların tekerleklerini şekillendirmek için kullanılan büyük bir torna tezgâhı sergilendi. “Hareketli Makineler” salonunun bir kısmı, ham pamuğu bitmiş kumaşa dönüştüren tüm karmaşık makineleri içeriyordu. Seyirciler donakalmış, gözlerinin önünde kumaş üreten iplik makinelerini ve elektrikli dokuma tezgahlarını izliyorlardı.

Crystal Palace’ı ziyaret edenler, modern dünyanın tüm icatlarını tek bir muhteşem binada sergilediklerinde hayrete düştüler.

Büyük Sergi, İngiltere ve kolonilerinden gelen teknolojiyi ve yeni ürünleri sergilemek için tasarlandı, ancak ona gerçekten uluslararası bir tat vermek için sergilenenlerin yarısı diğer uluslardandı. Devasa heykeller ve hatta İngiliz Hindistan’ın bilindiği gibi Raj’dan doldurulmuş bir fil de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen eserler ve ilgi çekici öğeler sergilendi.

Ayrıca Kraliçe Victoria ve Prens Albert, Büyük Sergiyi şahsen açmak için Buckingham Sarayı’ndan Kristal Saray’a bir geçit töreninde bulundular. Yarım milyondan fazla seyircinin kraliyet alayının Londra sokaklarında dolaştığını izlediği tahmin ediliyordu.

Britain’s Great Exhibition of 1851

How the Great Exhibition of 1851 still influences science today

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar