21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Bu yazımızda giyilebilir teknolojinin ne anlama geldiğini, neden ve nasıl kullanıldığını örnekleri ile sizler için derledik.

Öncelikle akıllı telefonlardan sonraki en büyük teknolojik yenilik olarak kabul edilen ve 2015 yılında meşhur olan bu terimi bilmemeniz gayet doğal. Akıllı saatler, akıllı bileklikler ve akıllı giysiler gibi araçlarla; bileklere, kola ve hatta yüze bile uygulanabilen bu buluş dünyada en çok merak edilen teknolojik gelişmelerden biridir.

Aslında ‘‘giyilebilir teknoloji’’nin ne demek olduğunu terimin ismi üzerinden fikir yürüttüğünüzde net bir şekilde anlayabilirsiniz. Bu terim, vücudunuzun bazı yerlerine giyebildiğiniz teknolojilerin genel ismidir. Bir ürünün giyilebilir teknoloji alanında yer alması için gün içi hareketlilik, fitness, işlerinizi organize etme veya kilo kaybı gibi bilgileri bluetooth veya kablosuz bağlantı aracılığıyla akıllı telefonunuza aktarması gereklidir. Örneğin basit bir ayrım yaparak günlük hayatta kullandığınız kulaklıkların giyilebilir teknoloji ürünü olmadığını anlayabilirsiniz.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?

Kolye, saatler, yüzükler, bileklikler gibi aklınıza gelebilecek birçok ürün artık bu teknoloji ile birlikte kullanılmaktadır. Yani akıllı spor saatler, akıllı bileklikler, akıllı gözlükler, akıllı takılar ve implantlar bu ürünlere örnek olarak verilebilir.

Peki Bu Ürünler Nasıl Giyilir?

Giyilebilir teknolojilerin çoğunu bir mücevherat gibi kullanabilirsiniz. Ürünlerin çoğu her ne kadar bileklere takılabilir olsa da yakın zamanda boyna asılan veya vücuda tutturulan modeller de yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.

Neden Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Kullanırız?

Giyilebilir ürünler kalp ritimlerinizi, adım sayınızı, kas aktivitenizi, sıcaklığınızı, terlemenizi kısacası sağlığınızla ilgili birçok şeyi vücudunuza dokunarak veya GPS sistemleriyle mesafeyi kat etme hızınızdan ölçerek size başarılı bir şekilde raporlayabilir.

Bu ürünler için zor olan şey ise sonuçları yorumlamaktır. Neler olduğunu anlamak ve ölçümden sonra sonuçları başarılı bir şekilde yorumlamak için ölçülmesi daha zor aktiviteler için (yemek yerken, koşarken veya maç yaparken) giyilebilir ürünler için geliştirilmiş, çeşitli algoritmalar kullanan program gerekmektedir.

Kaynak

Kapak Görseli Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar