21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Denizaltıyı Kim İcat Etti?

Geçmişte bilim kurgu kitaplarına ve filmlerine konu olan, bugün ise savunma sanayisinin en önemli araçlarından biri olan denizaltının icadını ve tarihçesini bu yazımızda sizler için derledik.

İçerisinde pencere bulundurmayan, etrafındaki cisimleri algılamak için sesten yararlanan, 2000’den fazla mühendislik çizimi ile tasarlanan, 7 milyondan fazla parça kullanılarak üretilen yani tasarım ve görünüm açısından su üstü gemilerinden oldukça farklı olan denizaltılar hem su yüzeyinde hem de su altında hareket kabiliyeti gösteren deniz araçları olmuştur.

Deniz savaşlarında da önemli bir unsur olan ve 1. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından yüzeydeki ticaret gemilerini yok etmek için kullanılan denizaltılar, 2. Dünya Savaşı’nda da hem Almanya hem de ABD tarafından benzer amaçlarla kullanılmıştır.

İlk olarak 1500 yılında İtalyan mucit Leonardo Da Vinci’nin suyun altında hareket edebilen denizaltı tasarımına ait taslak çizimleri denizin altında seyahat etme fikrinin aslında çok eski tarihlere dayandığını göstermiştir. Fakat ilk ciddi tasarımı 1578 yılında İngiliz matematikçi ve denizaltı konularında yazar olan William Bourne yapmıştır. Su geçirmez deri ile kaplanmış ahşap bir çerçeveden oluşan, suya daldırılabilen ve su altında kürek çekilebilen bu denizaltının el mengeneleri ile kenarları daraltılıp hacmi azaltılarak suya batırılması planlanmıştır. Bourne’un bu tasarımı üretim aşamasına geçememiş yani çizim aşamasında kalmıştır.

William Bourne’un denizaltı tasarımı

Denizaltı tasarımını uygulamaya dönüştürerek gerçek bir denizaltı üreten ilk kişi ise 1600’lü senelerin başında İngiltere Kralı I. James’in sarayında çalışan Hollandalı bilim insanı Cornelius Drebbel olmuştur. 1620 ve 1624 seneleri arasında yani denizaltının başarılı bir şekilde çalışıp çalışmadığının denendiği yıllarda Kral 1. James’in kısa bir seyahat için bizzat denizaltıyı ziyaret ettiği söylenmiştir. Kürekleri yanlardan uzatılan bu denizaltının tasarımı dış gövdesinin ahşap bir çerçeve üzerinde yağlanmış deriden oluşmasıyla Bourne tarafından çizilen tasarıma benzemiştir.

Cornelius Drebbel’in denizaltı tasarımı

Kaynak

Kaynak 2

Kapak Görseli Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar