21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

3 Boyutlu Yazıcıların Nasıl Geliştiğini Biliyor Muydunuz?

Çok yönlü ve hayatımızın her alanını etkileyen 3 boyutlu yazıcıları hiç merak ettiniz mi? Bu içeriğimizde sizlerle 3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşmasına kısaca göz atacağız.

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan ve popülerliği artan 3 boyutlu yazıcıların teknolojisi aslında çok da yeni bir gelişme değildir. Bu teknolojinin patenti ilk olarak 1902 yılında alınmıştır. Yine de, bilim dünyasına girmesi 1970’li yılları bulmuştur. Sinan Sönmez’in verdiği bilgiye göre, 3 boyutlu yazıcılar şu şekilde özetlenebilir: “3 boyutlu yazıcı, bilgisayar destekli programların kullanılmasıyla dijital olarak elde edilen modelleri plastik, metal vb. gibi malzemeleri baskı esnasında ergitip (katı cismi ısıyla sıvı duruma geçirmek) kullanarak 2 boyutlu bir düzlemde her bir katmanı üst üste gelecek şekilde ince tabakalar oluşturarak 3 boyutlu bir nesne meydana getiren bir tip yazıcıdır.”

3 boyutlu yazıcılar hem bireyler hem de kurumlar tarafından kullanılmaktadır. Bir ürünün üretimden önce son halini görmek, hobilere yönelik ve hatta tıbbi amaçlar için de 3 boyutlu yazıcılar kullanılmaktadır. Bir katı maddenin ilk defa 3 boyutlu yazdırma işlemi 1982 yılında yapılmıştır. İlk 3 boyutlu yazıcı ise 1984 yılında üretilmiştir. Ancak o dönemlerde 3 boyutlu yazıcılar için üretim maliyetleri çok fazla olduğundan bu tür yazıcıların gelişme dönemi 21. yüzyıl olmuştur. Teknolojik gelişmeler ve azalan maliyetler bu dönemde 3 boyutlu yazıcıların önünü önemli ölçüde açmıştır.

3 boyutlu yazıcılar çok geniş alanlarda kullanılmaktadır. Bunlar arasında prototip ve kalıp oluşturma, ürünlerin kişileştirilmesi ve kişiye özgü olarak yeniden üretilmesi, medikal ve dental uygulamalar ve yedek parça üretimi örmek verilebilmektedir. Dolayısıyla 3 boyutlu yazıcılar genellikle sanayi üretiminde kullanılmıştır. 3 boyutlu yazıcıların 2009 yılından sonra evlerde kullanılmaya başlandığı da görülmüştür.

3 boyutlu yazıcılar karmaşık resimleri bilgisayar ortamından alır ve üretir. Üretilecek nesne ilk önce bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak oluşturulur ve daha sonra bu model 3 boyutlu yazıcıya aktarılır. Bu aşamadan sonra özel dilimleme programları aracılığıyla dilimleme işlemi gerçekleştirilerek katmanlarına ayrılır ve en sonunda ürün ortaya çıkmaktadır. Üretimlerde en çok tercih edilen materyal sertliği ve dayanıklılığı sebebiyle plastiktir.

Kaynak 1

Kaynak 2

Kapak Görsel Kaynağı

Hazırlayan: Senanur Başaran

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar