19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Yapılan İyilikler Saklanmalı Mı?

Yapılan kötü davranışların nedeni bilinçaltımız olabilir mi? Çocuklukta gördüklerimiz karakterimizi oluşturmada ne kadar etkili? Kötülüğün yerini iyilik alabilir mi?

“Başkasına olan bir iyilik bize de iyiliktir; başkasına olan kötülük bize de kötülüktür.”
– Mustafa Kemal Atatürk

Her geçen gün haberlerde “Bunu bir insan nasıl yapabilir?” dediğimiz olaylarla karşılaşıyoruz. Peki bu davranışların nedeni bilinçaltımız olabilir mi? Çocuklukta gördüklerimiz karakterimizi oluşturmada ne kadar etkili? Kötülüğün yerini iyilik alabilir mi?

Çocuklar gördüklerini taklit ederek büyür. Yakın çevresinde gördüğü her şey onların karakterinin şekillenmesinde rol oynar. Dahası, yetişkin bir birey olduklarında çocukluklarında bilinçaltına işlemiş olan davranışları büyüdüklerinde de devam ettirirler. Yani bu da demek oluyor ki, televizyonlarda kavga ve silah sahnelerini izleyerek büyüyen çocuklar kendilerini geliştiremezlerse büyüdüklerinde şiddete eğilimli birer birey oluyorlar. Rol model aldıkları insanlardan gördüğü davranışları kendilerine karakter ediniyorlar. Bu yüzden çocuklara izletilen içerikler onların gelecekte nasıl bir insan olacağı konusunda büyük rol oynuyor.

Peki ekranlarda gördüklerimiz yapılan kötülüklerin aksine iyilikler olsaydı nasıl olurdu? Çocuklar kötüyü değil de iyiyi taklit ederek ve öğrenerek büyüselerdi daha huzurlu bir toplumda yaşama imkanı bulabilirdik. Çevremizde yaşanan olaylara hayal kırıklığıyla değil de gururla bakabilirdik. Bu yüzden yapılan iyiliklerin görünürlüğü, sandığımızın aksine iyi bir durum olabilir. Kültürümüzde, yapılan iyiliklerin görünür olmaması, hatta saklanması gerektiğine dair inanışlar hakimdir. Ancak, yardımların ve iyiliğin gösterilmesi yapılan kişiyi rencide etmemesi şartıyla topluma fayda sağlayabilir. Çocukların iyi insanları gördükçe onlar gibi olmaya çalışma ve zamanla bunu karakter haline getirme olasılıkları artar. Bu yolla şu an yetişkin olan bireyleri değiştirme imkanımız olmasa da gelecek nesil bu sayede iyiliğe ve güzelliğe yönelik bir hale gelebilir.
İyilik ve güzellik dileğiyle…

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Hazırlayan: Gül Babıç

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar