30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Kum Terapisi Nedir?

Bir iletişim aracı olarak kum!

Kum terapisi, bir kişinin içsel düşüncelerini, mücadelelerini ve kaygılarını yansıtan minyatür dünyaları, sahneleri oluşturmak için bir kum kutusunu, oyuncak figürleri ve bazen suyu kullanan, sözsüz, tedavi edici bir müdahaledir. Kum terapisi; oyun terapisi, konuşma terapisi ile birlikte, kum ve rakamları iletişim aracı olarak kullanarak uygulanmaktadır.

Kum terapisi tedavisi genellikle bir tür travma, ihmal veya istismara maruz kalmış kişilerde kullanılır. Her ne kadar kum terapisi, içsel duygularını sık sık ifade edemeyen küçük çocuklarla çalışmak için daha çok uygun olsa da, kendilerini ifade etmekte zorluk çeken bazı gençler ve yetişkinler için de yararlı olan bir tekniktir.

Kum terapisi, kum tepsileri olarak adlandırılan kutu benzeri kaplarda kum, minyatür oyuncaklar ve nesnelerin kullanıldığı kişilerin yaşamlarındaki gerçek deneyim ve kişilik özelliklerini yansıtan bir oyun dünyası kurgulamasına yardımcı olur. Kum terapisi tamamlandıktan sonra terapist uygulayıcı kişi ile birlikte; kişinin oyuncak ya da nesne seçeneklerini, kumdaki düzenleme şeklini, sembolik veya metaforik anlamlarını analiz eder ve tartışır. Tartışma üzerine, kişi sıklıkla kumda yarattıkları dünyada değişiklik yapmayı seçer. Kum terapisi tedavisi tek bir seanstan oluşabilir veya birkaç yıl sürebilir.

Videoyu Türkçe altyazılı izleyebilmek için “Ayarlar” kısmından “Türkçe” seçeneğini işaretleyiniz.

Kaynak

Hazırlayan: Deniz Güneş

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar