21 Temmuz 2024, Pazar
spot_img

Koronavirüse Karşı Psikolojimizi Nasıl Güçlü Tutacağız?

Koronavirüs salgını dünya genelinde olağanüstü önlemler alınmasına neden oldu. Hastalık korkusu, yaşamsal riskler, sosyal yalıtım, belirsizlik, asılsız haberler insan psikolojisini de etkiledi. Peki, bu süreçte psikolojimizi korumak için neler yapabiliriz?

Evet, korona virüs bir gerçek fakat hayat devam ediyor. Yaşanılan süreç ve değişimler bizi umutsuzluğa sürükleyebilir ama nefes alıyorsak hala umut var demektir. Yeni projeler, fikirler için hayatın düzelmesini beklemeyin. Şimdi hayata geçirmenin tam vakti!

Geleceği düşünüp kaygılanmak yerine, şimdiye odaklanıp anı yaşayın. Kendinize sizi mutlu edecek günlük planlar hazırlayın. Günlerinizi planlamak yaşanan belirsizliklere rağmen size kendinizi iyi hissettirecektir. Evde yeni tarifler denemekle veya saksınıza yeni bir çiçek dikmekle, yatış-kalkış saatinizi düzenlemekle başlayabilirsiniz.

Temizliğe, özellikle dışarı ile temaslardan sonraki hijyene dikkat etmelisiniz ama ayrıntılı düşünüp takıntı haline getirmeyin. Sağlığınız için temizlik kadar spor yapmanın ve egzersizlerin de önemli olduğunu unutmayın.

Her gün hastalık seyrini merak ediyor, son gelişmelerden haberdar olmak istiyoruz. Bu süreçte psikolojiniz için yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri her gördüğünüz ve duyduğunuz habere inanmamak olacaktır. Güncel haberleri güvenilir kaynaklardan ve bilim insanlarından dinlemeye özen gösterin.

Sosyal yalıtıma dikkat ederken arkadaşlarınız ve aileniz ile bağları koparmayın. Her gün en az birkaç kişi ile sesli veya görüntülü konuşun, dertleşin. Sohbetinizde salgın haberlerinden bahsetmemeye özen gösterin.

Uzun haftalardır evde sadece ailelerimizle vakit geçirdiğimiz günlerden geçiyoruz. Nasıl olsa evdeyim düşüncesi ile kendinizi bakımsız bırakmayın. Kişisel bakımlar yapmak sizi mutlu edecektir. Evde hoş kıyafetler giymek, saçınızı farklı bir modelde yapmak, cildinize bakım yapmak psikolojinize çok iyi gelecektir.

Günün tamamını aileniz ile geçirmeyin. Kendinize özel bir zaman diliminiz olsun. Bir kitap okuyun, pencere kenarına geçip biraz dışarıyı seyredin, çiçeklerinize bakım yapın, kendinizle baş başa kalın.

Hazırlayan: Zeynep Rümeysa Selçuk

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar