26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img
spot_img

Kedi Sahibi Olmanın Psikolojik Faydaları


Bilimsel çalışmalar, evcil hayvan sahiplenmenin, özellikle de kedi beslemenin insan sağlığı üzerinde olumlu etkilerini doğrulamaktadır. Evcil hayvan sahiplenmek sadece yaşam tarzımızı değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam sürmemize katkıda bulunabilir. Genellikle köpek-insan etkileşimine odaklanan araştırmaların yanı sıra, birçok çalışma kedi sahiplenmenin zihinsel ve fiziksel sağlığımız üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

Kediler Beyin ve Bedenimizi Nasıl Etkiler?

Kedilerle zihinsel sağlık arasındaki ilişkinin tam anlamıyla anlaşılabilmesi için, zihinlerimizin ve bedenlerimizin evcil hayvanlara nasıl tepki verdiğine bir göz atmak faydalı olabilir.

Kedilerle etkileşimde bulunmak, serotonin, dopamin ve oksitosin gibi hormonların insanlarda salınmasını tetikler. Bu hormonlar genellikle iyi, olumlu hislerle ilişkilendirilir.

Özellikle oksitosin, bağlanma ve stres giderme konusundaki rolü nedeniyle tanınmış olup, aynı zamanda kalp atış hızının azalması ve solunumun yavaşlaması gibi fizyolojik etkilere sahiptir.

Ek olarak, bazen bir stres hormonu olarak adlandırılan kortizol, insanlar kedilerle vakit geçirdiklerinde azalır. Kortizol, yüksek kan basıncı ile birlikte yüksek kolesterol ve hipertansiyona neden olabilir.

Bu hormonların etkisi bir araya geldiğinde, stresi azaltabilir ve genel sağlığınızı güçlendirebilir.

Psikolojik ve Sosyal Faydalar:

Bir kedi arkadaşına sahip olmanın avantajları erken çocukluk döneminde başlayıp yaşlılığa kadar devam edebilir.

Kedilerin insanları etkilemesinin olumlu yollarından bazıları şunlardır:

Arkadaşlık:

Bir kedi arkadaşınıza sahip olmak size başka bir varlıkla bağ kurma ve ilişki kurma şansı verir. Bu, özellikle yalnız yaşayan ve kaygı yaşayan kişiler için önemli olabilir.
Yetiştirilme duygusu:

Sevgi ve şefkatin ortak ifadesi olan beslenme, insanlar için önemlidir. Araştırmalar, insanların artık başkalarıyla ilgilenemediği veya onları besleyemediği durumlarda depresyon oranlarının arttığını ve genel sağlık durumlarının kötüleştiğini gösteriyor.* Kediler, insanların başka bir varlığı besleme ihtiyacının çıkış noktasıdır.


Azalan kaygı:

Kediler, yüksek ruh hali gibi avantajlar sağlamanın yanı sıra sakinliği artırabilir ve izolasyon duygularını azaltabilir.


Sosyalleşmenin artması:

Bazı insanlar için sosyalleşme stresli bir deneyim olabilir ve kan basıncının ve kalp atış hızının artmasına neden olabilir.* Başkaları tarafından yargılanmayı bekleyebilirler. Ancak kedilerle insanlar başkalarının ne düşüneceğinden korkmadan özgürce konuşabilirler.

kaynak:

https://www.purina.com/articles/cat/getting-a-cat/how-can-cats-improve-moods-and-reduce-stress

*Case, L. P. (2003). Benefits of Living with Cats. In The Cat: Its Behavior, Nutrition & Health(pp. 103-105). Blackwell Publishing.

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar