25 Haziran 2024, Salı
spot_img

İzleyebileceğiniz 5 Psikoloji Filmi

Psikoloji alanına ilgi duyanların izleyebileceği filmlerden beş tanesi haberimizde!

1. Benden Bu Kadar (As Good As It Gets)

Film, 1998 yapımı romantik/dram türünde bir filmdir. Başrollerinde Jack Nicholson ve Helen Hunt oynamaktadır. Film obsesif kompulsif bozukluğu ele almaktadır. Ana karakter Melvin Udall sokak çizgilerine basmama, kapıyı belirli sayılarda kilitleme, kullandığı sabunu bir daha kullanmama gibi takıntılara sahiptir. Bütün bunların yanında Udall evden çıkmayı sevmeyen, huysuz, asosyal bir karakterdir. Film Udall’ın bu takıntıları üzerine şekillenmektedir.

2. Günlük (The Basketball Diaries)

Günlük 1995 yapımı bir dram filmidir. Başrollerinde Leonardo DiCaprio, Lorraine Bracco, James Madio ve Mark Wahlberg yer almaktadır. Film madde bağımlılığını konu almaktadır. Başarılı bir basketbol oyuncusu olan Jim’in madde ile tanışmasıyla değişen hayatı işlenmektedir.

3. Yağmur Adam (Rain Man)

Yağmur Adam 1993 yapımı dramatik komedi türünde bir filmdir. Başrollerinde Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino yer almaktadır. Filmin konusu otizm üzerinedir. Filmde maddiyata çok önem veren Charlie ile otizmli abisi Raymond’un maceraları anlatılmaktadır. Bu film ile pek çok kişi otizm hakkında farkındalığa sahip olmuştur.

4. Örümcek Korkusu (Arachnophobia)

Örümcek Korkusu 1991 yılında vizyona giren komedi, korku ve bilim kurgu türünde bir filmdir. Filmin konusu Venezuella’nın yağmur ormanlarında yaşayan tropikal ve oldukça zehirli bir örümcek türünün bir gemide California eyaletine taşınmasını ve dev canavarlara dönüşerek burada yarattığı dehşettir.

5. Dünyanın En Küçük Kızı (Best Little Girl in the World)

1981 yapımı dram türündeki filmin konusu, kendini aç bırakan ve yediklerini kusan, yeme bozukluğu geliştirmiş bir kızın öyküsüdür.

Benden Bu Kadar (As Good As It Gets) (Film Önerisi)

Günlük

Örümcek Korkusu

The Best Little Girl in the World

Yağmur Adam

Hazırlayan: Duha Damla Toprak

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar