25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Daha Başarılı Görünmek için Beden Dili Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Bedenimizin kendine özgü bir dili var ve çoğu zaman bu beden dili kelimelerden daha çok şey anlatıyor. Araştırmalar, bu sözsüz dili etkili kullanabilen insanların daha yüksek duygusal zekaya sahip olduğunu gösteriyor.

Beden dilinizi doğru şekilde kullanmanızı sağlayacak 7 davranışı sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1.Dik oturun

Sandalyenizde eğri oturmak, dirseklerinizi masanın üzerine koymak ve yüzünüzü ellerinizle örtmek saygısızlık belirtisidir. Bütün bunlar karşınızdakine, duyduklarınızla pek de ilgilenmediğinizi anlatır. Bunun aksine, eğer sırtınız dik ve omuzlarınız geride oturursanız daha öz güven sahibi bir görüntü çizersiniz ve bu güçlü bir duruştur. Şunu unutmayın, vücudunuz ne kadar geniş durursa o kadar güçlü görünürsünüz. Hiçbir zaman kambur durmayın; bu sizin daha küçük ve daha güçsüz görünmenize sebep olur.

2.El ve kol hareketlerinizi doğru kullanın

Eğer el ve kol hareketlerinizi abartılı kullanırsanız, insanlar sizin yalan söylediğinizi veya bir şeyler saklamaya çalıştığınızı düşünmeye başlarlar. Diğer bir yandan kollarınızı iki tarafa yaymak gibi açık hareketler, saklayacak hiçbir şeyinizin olmadığını gösterir.

3.Kollarınızı açık tutun

Kollarınızı çapraz bir şekilde birleştirdiğinizde, karşınızdakine çok net bir şekilde “Ben esnek birisi değilim ve söylediklerine katılmıyorum.” mesajını gönderirsiniz. Gülümseseniz bile, çaprazlanmış kollar veya bacaklar iyi birer beden dili alışkanlığı değildir.

4.Saçlarınıza dokunmayı bırakın

Eğer siz de birileriyle konuşurken durmadan saçlarına dokunan, onlarla oynayan veya sürekli düzeltmeye çalışan insanlardansanız, bu kötü alışkanlığınızı bırakmalısınız. Bu sadece sizin güvensizliğinizi ve dikkat eksikliğinizi gösterir. Saçlarınıza dokunmayı bırakın ve doğal bir şekilde kurduğunuz iletişime odaklanmaya çalışın.

5.Gülümseyin

Her şeye gülümsemek pek güçlü bir karaktere sahip olduğunuzu göstermese de, doğru yerde ve doğru zamanda gülümsemek, çevrenizdeki durumun kontrolünün sizde olduğunu ve ne kadar stresli şartlar altında olsanız da sakin kalabildiğinizi gösterir.

6.Göz teması kurun

Bu muhtemelen beden dili ile ilgili öğrenmeniz gereken en önemli şey. Çok yoğun göz teması kurmak karşınızdaki kişiyi ürkütebilir ve bu sanki siz kendi güvensizliğinizden dolayı, onların her hareketini ve her kelimesini yakalamaya çalışıyormuşsunuz gibi gözükür. Aksine, eğer göz temasından kaçınırsanız, bu da bir şeyler saklamaya çalıştığınız mesajını verebilir. Göz temasınızı doğal bir şekilde kurmaya çalışmalı ve doğru mesajlar vermek için duraksamaları kullanmalısınız.

7.Sağlam tokalaşın

Hiçbir zaman gevşek el sıkışmayın. Bu, karşınızdakinin kemiklerini kırarcasına tokalaşın anlamına da gelmiyor elbette ama birisi sizi el sıkışmaya davet ettiğinde bunun yeterince sağlam olduğundan emin olun. İyi ve sıkı bir tokalaşma direkt olarak sizin öz güveninizi ve güvenilirliğinizi yansıtır.

Kaynak

Hazırlayan: Buse Şimşek

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar