30 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Yapbozların Ortaya Çıkışını Biliyor muydunuz?

Popüler oyuncaklar arasında uzun zamandır yer alan ve aile arasında oldukça kaliteli vakit geçirilmesini sağlayan yapboz oyun dünyasına nasıl girdi hiç merak ettiniz mi? Bu içeriğimizde sizinle yapbozun kısa tarihini paylaşacağız.

Yapboz, daha yaygın şekliyle puzzle, ilk olarak eğitim amaçlı ortaya çıkmıştır. 1760 yılında dünya haritası üzerindeki ülkeleri keserek coğrafya dersini daha eğlenceli hale getirmeye çalışan John Spilsbury yapbozu ilk kullanmış kişidir. Yapboz bu tarihten itibaren İngiltere’de harita üzerinde dersler içinde kullanılmıştır ve 1820 yılına kadar devam etmiştir.

1900 yılında ise kontrplakların kullanılmaya başlanması ile yapboz değişime uğramıştır ve yapımı hızlanmıştır. Kullanılmaya başlanan kontrplakların bir yüzüne resim yapıştırılmış ve plağın arka kısmı kesilmiştir. Aynı dönemde kartondan yapbozlar da üretilmiştir. Bu dönemlerde, 1930’lu yıllara kadar yapboz altın çağını yaşadığı söylenebilir. Yapboz sadece küçükler için değil, yetişkinler için de davetlerde ve toplantılarda bir eğlence aracı olmuştur. Çocuklar için yapılan ve yetişkinler için yapılan yapbozlar arasında fark, çocukların yapbozlarında tamamlanmış görsel için örnek görüntü eklenmesidir. Altın çağını yaşadığı sırada yapbozlar için birçok şirket kurulmuştur. Daha zor ve kişiye özel kalitede yapbozlar da yapılmıştır.

Yapboz günümüzde hala popüler bir stres atma ve eğlenme aracı olarak kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile farklı seviyelerdeki yapbozlara ulaşmak da daha kolay hale gelmiştir. Cinsiyet ve yaş gözetmeden eğlenerek yapboz çözmek yapbozların üretilme amacıdır.

Kaynak

Kapak Görseli Kaynak

Hazırlayan: Senanur Başaran

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar