28 Kasım 2023, Salı
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

En Ünlü 10 Gece ve Gökyüzü Tablosu

Siz hiç gece gökyüzüne baktığınızda tıpkı sanatçılar gibi büyülendiniz mi? Gökyüzü herkesi farklı şekillerde öyle büyülemiştir ki, bu sanatçıların tablolarına farklı şekillerde konu olmuştur. İşte tarihin en ünlü sanatçılarından bazıları tarafından yapılmış en ünlü 10 gece tasviri tablosu!

1. The Starry Night – Vincent Van Gogh

Yıldızlı Gece, dönemin en ikonik İzlenimci tablolarından biri olarak kabul edilir. Van Gogh’un ölümünden yaklaşık bir yıl önce akıl hastanesinin penceresinden gördüğü manzaranın bu özel görüntü olduğu söylenir.

Van Gogh, bu tabloyla benzer özelliklere sahip ancak eşsiz olan çeşitlerini resmetti. En popüler versiyonu dairesel ve geniş, süpürücü fırça darbeleriyle bilinmektedir. Bu, Van Gogh’un yarattığı ve birçok kişi tarafından tarihteki en unutulmaz ve ünlü olarak görülen birkaç gece resminden biriydi.

2. Moonlight – Winslow Homer

Winslow Homer’in hayatındaki en değerli eserinin 1894 tarihli Ayışığı tablosu olduğu söylenir. Bu tablo, Portland, Maine’den kısa bir mesafede bulunan Wood Island’ın kayalık kıyıları üzerinde parlayan mehtaplı gökyüzünün parlak bir tasviridir.

3. Boulevard Montmartre; Night Effect – Camille Pissarro

Camille Pissarro, 19. yüzyılın ikinci yarısında Fransa’da ve Avrupa’nın çevre bölgelerinde gerçekleşen İzlenimci hareketin en unutulmaz isimlerinden biridir. Pissarro’nun en unutulmaz tablolarından biri Boulevard Montmartre olarak bilinir; Gece Etkisi veya Geceleri Boulevard Montmartre. Bu resim, 1897’de Paris’in ihtişam ve ihtişamının zirvesindeyken yapıldı.

4. Moonlit Shipwreck at Sea – Thomas Moran

Thomas Moran çalışmalarının çoğunu, Amerikan manzarasındaki yerlerden muhteşem manzaralara odakladı. 1901’de boyanmış bu eser, izleyiciye gece göğünün altında şiddetli rüzgar esintilerini ve devasa dalgaların savrulmasını neredeyse hissedebilecekleri hissini veriyor. Ön planın sağ alt köşesinde, fırtınanın kurbanı olan batık bir gemiden geriye kalan her şeyi temsil eden küçük bir gemi enkazı görülebilir.

5. Starry Night Over the Rhône – Vincent van Gogh

Bu tablo, sanat tarihçilerine göre, van Gogh’un akıl hastalığından daha az etkilendiği bir zamanda bitirdiği bir başka usta Post-Empresyonist eserdir. Rhône Üzerinde Yıldızlı Gece başlıklı bu tablosu, gece gökyüzünün harikasını, şehrin su altındaki yansımasının güzelliğiyle birlikte tasvir ediyor.

6. Keelmen Heaving in Coals by Moonlight – Joseph Mallord William Turner

Turner’ın parlak bir şekilde aydınlatılmış bir gece gökyüzünü merkezleyen en ünlü tablolarından biri, Ay Işığında Kömürlerde Keelmen Heaving adlı başlığını taşıyor. Resim, soldaki büyük yelkenli gemiler ile sağdaki kömürü çeken daha koyu renkli, düz tabanlı tekneler arasındaki ikiliği tasvir ediyor gibi görünüyor. İki zıtlık arasındaki uçurum, berrak bir gecede ayın parlaklığıyla aydınlanır.

7. View of the Eruption of Mount Vesuvius – Pierre-Jacques Volaire

Pierre-Jacques Volaire, Vezüv Yanardağı’nın Patlamasının Görünümü adlı çalışmasında gerçek olmayan felaketi yakalamayı amaçlayan bir eser çizdi. Bu tablo, iki günlük patlama sırasında kesinlikle görülmesi gereken bir manzara olan gece gökyüzünün sakin doğasıyla birleşen yanardağın patlamasının gerçeküstü doğasını gösteriyor.

8. River View by Moonlight – Aert van der Neer

Aert van der Neer, Hollanda Altın Çağı olarak bilinen ve çoğunlukla gece manzara resimleri yaratmaya odaklanan dönemde yaşayan ve çalışan bir ressamdı. Van der Neer’in en akılda kalan eseri, sanat tarihçilerinin 1640’larda tamamladığına inandığı River View by Moonlight’tır. Resim, ayın parlaklığıyla aydınlanan bir nehrin kıyısındaki karanın karanlık özellikleri arasındaki kontrastı vurguluyor.

9. The Meteor of 1860 – Frederic Edwin Church

Frederic Edwin Church’ün, en çok beğenilen tablolarından biri, 1860 yılının Temmuz ayında gerçekleşen ünlü meteor olayı etrafında toplanıyor. Diğer gece resimlerinin aksine, Church’ün çalışması, Dünya atmosferine girerken yanan meteorun ateşli ışığıyla aydınlatılan bir gece gökyüzüne sahipti.

10. Nocturne in Black and Gold – The Falling Rocket – James Abbott McNeill Whistler

James Abbott McNeill Whistler, resimlerinin odak noktası olan manzaraları ve diğer sahneleri tasvir etme konusundaki benzersiz tarzıyla tanınan tanınmış bir başka Amerikalı ressamdır. Tablonun adı Siyah ve Altın İçinde Nocturne – Düşen Roket ve bir dizi havai fişek kalıntılarıyla loş bir şekilde aydınlatılan bir gece gökyüzüne sahiptir. Whistler’ın amacı, havai fişeklerin patladığı ve gökyüzünde görünen kalın duman bulutlarıyla yere doğru düştüğü anları yakalamaktı.

Kaynak

Hazırlayan: Dilan Sari

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar