28 Kasım 2023, Salı
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Dünyanın 8. Harikaları: Büyük Kanyon

Bu resimler bir yerden tanıdık geliyor mu? Bu muhteşem manzara fotoğrafları nereden geliyor? İşte Büyük Kanyon!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde bulunan Grand Canyon göz alıcı güzelliğiyle, etkileyici doğasıyla, muhteşem manzaralarıyla ve antik tarihiyle her yıl bir sürü turist çekiyor.

Kanyonun Büyüklüğü

Kanyonun derinliği yaklaşık bir buçuk kilometredir ve 4.926 kilometrekarelik bir alanı kaplar.

Biyoçeşitlilik

Farklı bölgelerin farklı kotları (Colorado Nehri 670m, Güney Kıyı 207 m ve Kuzey Kıyı 2438m) ise burada muazzam bir biyoçeşitliliğe; 1500’den fazla yerli bitki türüne, 355 kuş türüne, 89 memeli türüne, 47 sürüngen türüne, 9 amfibi türüne ve 17 balık türüne ve pek çok nesli tükenmekte olan türün (Park ayrıca çöl kaplumbağası, iki leopar kurbağa türü, kel kartal, Amerikan alaca doğanı ve Amerika yaban koyunu)barınma alanı olmasına sebep olmuştur.

Kanyonun Dikkat Çeken Yanı

Kanyonun duvarlarında farklı jeolojik dönemlerden farklı kalıntılar bulmak mümkündür öyle ki uzmanlar, kanyonun farklı duvarlarının Dünyanın üçte biri yaşta olduğuna inanmaktadırlar.

Kanyonun Tarihi

Kanyon, 5-6 milyon yıl önce Colorado Nehri’nin taş katmanları arasında bir kanal açmasıyla oluşmuştur. Buradaki taşlar Dünyanın en eski açık taşlarındandır; bunların en eskileri olan Vishnu Taban Taşları, 1.7 milyar yıl önce magmanın sertleşip Kuzey Amerika kıtasının bir parçası olmasıyla oluşmuştur.

Arkeologlar bu bölgede barınmanın 12.000 yıl önce, son buz devrinin bitimlerine doğru başladığını söylüyor. Mamutların Kuzey Amerika’da varlıklarını sürdürdüğü bu dönemden kalmış olduğu düşünülen kalmış olduğu düşünülen mızrak ucu kalıntıları ise bu durumu kanıtlıyor.

Antik Pueblo topluluğu, Aiute, Navajo, Zuni ve Hopi kabileleri; bir zamanlar bu kanyonda yaşamış bazı kabilelerdir fakat bu kanyonun şu anki yerlileri arkeologlarca bu konumda 800 yıldan fazla yaşamış olan Havaispai kabilesi kabul edilmektedir ve kabile 1975 tarihinden beri bu yerin yasal sahibidir.

1540’lı yıllarda İspanyol kaşifler tarafından keşfedilen kanyonun koruma altına alınması 1893 yılında orman rezervi olarak kabul edilmesiyle olmuştur. Kanyonun ulusal park ilan edilmesi ise 1919 yılında olmuştur.”

Kapak Görseli

kaynak

kaynak

kaynak

Hazırlayan: Yağmur Sönmez

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar