25 Haziran 2024, Salı
spot_img

Kariyer Hedefi Belirleme Sürecinde Aile Desteği

Aile ile kurulan bağ kariyer hedefi belirleme sürecimizi nasıl etkiliyor? Aile desteğinin önemini ve etkisini sizler için derledik.

Kariyer hedefi belirlemek kişilerin almış olduğu en önemli kararlardan bir tanesidir. Mesleki gelişimin temel basamağı olan bu süreç, aynı zamanda kişisel gelişimi, sosyal çevreyle olan iletişimi ve davranışları da etkilemektedir. Kişiyi birçok yönden etkileyen mesleki hedef belirleme sürecinde bireylerin kendi kararlarını doğru bir şekilde verebilmesi için ailenin desteği önemli bir rol oynamaktadır.

Çocuklarda sosyal ilişkilerin ilk başladığı yer aile ortamıdır. Aileyle olan iletişimin devam etmesiyle birlikte okul ortamı ve çevresi de karakterini etkilemekte kendi kararlarını verebileceği olgunluğa erişmektedir. Kariyer hedefi belirleme sürecinde gelişim göstererek kurmuş olduğu aile ve çevre ortamındaki bu bağlar, kendi kararlarını verebilmesi noktasında birey için oldukça etkilidir.

Ebeveynlerin günün koşullarını dikkate alarak geleceğe yönelik mesleki ihtiyaçları bilmesi ve çocuklarını tanıyarak yönlendirmelerde bulunması cesaret verici bir görevi üstlendiğini göstermektedir. Ebeveynler bu görevi sağlıklı bir şekilde sürdürdüğü takdirde çocukları da bunu hissetmektedir. Bu destekle beraber çocuklar; öz-yeterlilik sahibi olmakta, sorumluluk alabilme noktasındaki içsel motivasyonunu artırmakta, hedef belirlemede ve başarabilme duygusunu güdülemekte zorluk çekmemektedirler.

Aynı zamanda bireyler olumlu kariyer hedefi belirlerken gerekli teşvike, planlamaya ve değerlendirme sürecine de sahip olmaktadırlar. Ailenin ilgisini hisseden ve çocukken ailesine güvenle bağlanan her birey; ileri dönemlerde de doğru hedefler belirleyebilmekte, ne yapması gerektiğiyle ilgili kararsızlıkları azaltmakta, zor durumlar karşısında daha kolay başa çıkabilmekte, değişimlere açık olup uyum sağlayabilmekte ve ruh sağlığını olumsuz etkileyebilecek olumsuz tutum ve davranışlardan da kaçınabilmektedir.

Kişi en nihayetinde kendi kariyerini kendi planlar. Önemli olan planlama sürecinin doğru ve sağlıklı bir şekilde farkındalıkla gerçekleşmesini sağlamaktır. Aile, çocuğuyla kurmuş olduğu bağ ile çocuğunun çevresini keşfedebilmesini ve bilinçli karar verebilmesine yardımcı olan değerli bir kaynaktır.

Kaynak

Kapak Görseli

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar