26 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

İnternet Tarihinde Henüz Çözülmemiş En Ünlü Gizemler

İçinde bulunduğumuz dijital çağ dolayısıyla internet ayrılmaz bir parçamız haline gelmiştir. Her gün kullandığımız internet, bizleri aradığımız bilgiye kolay bir şekilde ulaştırmasının, tüm dünyayı birbirine bağlamasının ve yarattığı eğlence sektörünün yanında henüz çözülmemiş gizemleri de barındırmaktadır. Merak verici ve aynı zamanda tüyler ürpertici olan bu gizemler yıllardır ortalıkta gezinen spekülasyonlara rağmen günümüzde bile net bir açıklığa kavuşturulamamıştır.

Unfavorable Semicircle

2015’te, Unfavorable Semicircle Türkçesiyle “Olumsuz Yarım Daire” Youtube tarihine izlerini bırakacak oldukça garip kısa videolar paylaşmaya başladı. Bazen dört saniye bazen de on bir saate kadar çıkan video süreleriyle soyut imgeleri merkezine alan bu kanal, bir gün videosunu Reddit’te paylaşarak kitlelerin dikkatini çekmeyi başardı. Fakat Reddit kitlesinin de fark ettiği üzere bu videolarda rahatsız edici bazı şeyler vardı. Uzun saatlerce sessizliğin sürdüğü videolar, arkadan çığlığı andıran sesler ve süregelen birtakım başka sesler Reddit kullanıcıları için yapbozun birer parçası haline gelmişti. Birçok medya organının dikkatini çekmesiyle Youtube 2016’da ani bir şekilde kanalı kapamaya karar verdi ve bizi belirsizliklerle bıraktı.

Publius Enigma

1994’te ortaya çıkan Publius Enigma internet tarihinin ilk şahit olduğu gizemli bilmecelerinden biridir. Henüz çözülmeyen hatta yapboz olup olmadığı bile kesin olmayan bu enigma, Pink Floyd ile ilgili bir sitede anonim bir şekilde fanlarla paylaşıldı. Yapılan The Division Belle dünya turnesinde Kuzey Amerika’ya mesaj göndermesi amacıyla havalanan yine turneyle aynı adı taşıyan bir zeplin havalandı. Enigma bu zeplinin gönderdiği mesajla ilgili sırları onlara bir bilmece sunarak bu gizemi çözenlere özel bir ödül vadediyor. Publius Enigma fanların onun hakkındaki varsayımlarını çürütmek adına Pink Floyd’un bir ay sonraki konserinde ekranda belireceğini söylüyor. Söz verdiği üzere konserde Publius Enigma yazısı ekranda belirdi fakat turneden sonra gizlilik ihlali nedeniyle sırrı çözülmeden hesabı kapatıldı. 2005’te Pink Floyd’un davulcusu bu bulmacanın bir pazarlama deneyi olarak sürüldüğünü ve plak şirketlerinin bunun arkasında olduğunu öne sürdü. Tüm olay bu şekilde dursa bile fanlar bunun üzerine düşünmeden duramadı internet üzerine Publius Enigma’yı çözmek için çeşitli videolar ve siteler yapıldı ve yine de tam olarak çözülemedi.

Cicada 3301

Cicada 3301 Internet üzerinde gelmiş geçmiş en zor bilmecelerini yayımlayarak ‘’internet üzerindeki en zor ve esrarengiz gizem’’ unvanını kazandı. İlk yayımladıkları yazıda aralarında bu bilmeceyi çözen üstün zekalı bireyleri aramak üzerine ortaya çıktıklarını açıkladılar. Yayımladıkları bilmeceler zamanında ünlü olan 4chan ve Reddit ağlarında paylaşıldı. Bilmeceler o kadar zekice tasarlanmıştı ki sadece eğlence ve kendilerinin reklamı için yapılmadığı tartışılmaya başladı. Bu forumlardan bilmeceye ulaşan Joel Eriksson bulmacayı çözen ilk kişi oldu. Eriksson bulmacayı çözmesinin sonucunda telefonunda bir telefon numarası ve GPS belirdiğini söyledi. Her ne kadar istihbarat büroları için işe alma aracı olarak kullanıldığı söylense de Eriksson’a göre Ciciada 3301 sayılı insanın bildiği güçlü bir organizasyon.

Ghostnet

Adından da anlaşıldığı üzere Ghostnet, 2009’da keşfedilen siber casusluk operasyonu olarak bilinir. Mail yoluyla virüs yollayan bu operasyon birçok ülkedeki sistem güvenliğini ihlal ederek önemli birçok devlet dairelerinin bilgilerini sızdırdı. Sitenin aldığı komutlar Çin’den gelse de Çin hükümetinin ortaya çıkarmasıyla ilgili bir delil bulunmadı ve organizasyonun kim tarafından sürdürüldüğü belirsiz kaldı.

Hazırlayan: Eslem Akten

Kapak Görseli

Kaynak

Kaynak

Kaynak

Kaynak

İlgili Yazılar

spot_img

Son Yazılar